Belediyemizden bahar temizliği
Nisan 14, 2021
YATIR VE TÜRBELER KÜLTÜR TURİZMİNE KAZANDIRILACAK
Nisan 21, 2021

Başkan Şevik’in Turizm Haftası Mesajı

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, tarihi, kültür mirası ve doğal güzellikleriyle turizm kenti olan Buldan’da turizmi çeşitlendirebilmek ve sürdürülebilir hale getirmek için çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini belirtti. Başkan Şevik, Buldan’ın zengin tarihi, kültürel ve doğal turizm potansiyeline sahip olduğunu vurguladı.

Buldan Belediyesi olarak turizmi çeşitlendirebilme ve sürdürülebilir hale getirme noktasında tüm imkanları seferber ettiklerini dile getiren Başkan Mustafa Şevik, Ertuğrul Gazi’nin içliğini, Barbaros’un şalını, Genç Osman’ın gömleğinin dokunduğu Buldan’ın kültürüne, tarihi değerlerine sahip çıktıklarını belirtti. 18 ve 19. yüzyıl Selçuklu ve Osmanlı şehir dokusunu günümüze yansıtan, 200’e yakın ev ile 32 sokağın restore edilerek birer birer turizme kazandırıldığını söyleyen Başkan Şevik, yenileme çalışmaları tamamlandığında Buldan’ın Bölge turizminin merkezi haline geleceğini söyledi.

KÜLTÜR RİNGİ OLUŞTURULUYOR
Buldan Belediyesi’nin Sokak Sağlıklaştırma ve Restorasyon uygulamalarının, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Denizli Valiliği, Buldan Kaymakamlığının desteği ile devam ettiğini söyleyen Başkan Şevik, “32 Sokağımızdan, Beyler, Dokuma Pazarı Sokağı, Semerci Sokak’larında çalışmalar tamamlanarak turizme kazandırıldı. Fetçiler Sokak’ta devam eden Sağlıklaştırma ve Restorasyon çalışmaları, ihalesi tamamlanan Çarşı ve Türkmenoğlu sokaklarında da en kısa zamanda başlayacak. Projesi hazır olan Tavacı, Terziler Kaşı ve Tarakçı sokaklarının ihale hazırlıkları devam ediyor. Sokak Sağlıklaştırması ve Restorasyon Uygulamalarını iki yıl içerisinde tamamlayıp, Kültür Ringi projemizi hayata geçirmiş olacağız” dedi.

KRAL YOLU HAYAT BULACAK
Zengin tarihi, kültürel ve doğal turizm potansiyeline sahip olan Buldan Turizm’inin, Pamukkale-Laodikya-Tripolis-Buldan ve Süleymanlı Yayla Gölü’nü içine alan Kral Yolu Projesi ile hareketleneceğini dikkat çeken Başkan Şevik, “ Pamukkale’ye gelen yerli ve yabancı turistleri Buldan’a çekmek istiyoruz. Bunun için Kral Yolu hattı üzerinde, organik tarımımızı turizme kazandırarak ilçemizde agro-turizmini de geliştirmek istiyoruz” diye konuştu.

Buldan’da trekking, yürüyüş, bisiklet, dağ bisikleti güzergahlarının da belirlenerek alternatif turizm potansiyelinin gelişmesinde önemli bir adım atıldığını söyleyen Başkan Şevik, “Sahip olduğu bütün güzellikler ve ayrıcalıklarıyla Buldan’ı bir turizm cenneti haline getirecek ve turizmi ilçe ekonomisi adına çok önemli bir kalkınma dinamiğine dönüştüreceğiz. Bu düşüncelerle Turizm Haftası’nı kutluyor, bu alanda çalışmalarımıza destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.