Başkan Şevik’in Turizm Haftası Mesajı
Nisan 16, 2021
Başkan Şevik, muhtarlarla bir araya geldi.
Mayıs 8, 2021

YATIR VE TÜRBELER KÜLTÜR TURİZMİNE KAZANDIRILACAK

BULDAN BELEDİYE BAŞKANI ŞEVİK, İLÇEDEKİ TÜRBE VE YATIRLARI KÜLTÜR TURİZMİNE KAZANDIRMAK İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI.
22 YATIR VE TÜRBE RESTORE EDİLECEK

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, ilçe turizmini geliştirmek ve sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla çalışmalarına devam ediyor. İlçe genelindeki 22 türbe ve yatırların restore edileceğini açıklayan Başkan Şevik, “Böylelikle ilçemizdeki evliya ve alim mezarları da kültür turizmine kazandırılacak” dedi.

Belediye Başkanı Mustafa Şevik, tarih, kültür ve doğa turizminde bölgenin merkezi konumunda olan Buldan’da tescilli yapıların ve sokaklarda restorasyon çalışmaları devam ederken, ilçede bulunan evliya ve alim mezarlarını da restore ederek kültür turizmine yeni bir alternatif sunmak için istediklerini açıkladı.

Padişah ve şehzadelerin üstlük, içlik, gelinliğini dokuyan Buldan’ın bir evliyalar ve ailemler kenti olduğunu vurgulayan Başkan Şevik, geçmişi M.Ö. 2000’li yıllara dayandığını belirterek, “Peygamber Efendimizin soyundan geldiği bilinen Seyit Ali Dedesi, Asıl adı Mehmet olan ve Hindistan’dan geldiği mesleği dokumacılık olduğu bilinen Bahçeli Dedesi, Süt Dedesi, Çarşı Dedesi gibi çok sayıda evliya ve alimin mezarı ilçemiz sınırları içerisinde yer almaktadır. Türbeler geçmişe ışık tutmak açısından önemli yapılardır. İlçemizde, bugüne kadar, yeri tespit edilen 22 Türbe ve yatır mevcut” dedi.

RESTORESYON, EMİR SULTAN TÜRBESİ’NDEN BAŞLAYACAK
Türbe ve yatırların restorasyon ve çevre düzenlemesini çalışmalarını ilk olarak Yenicekent Mahallesi’nde eski belediye hizmet binasının bahçesinde bulunan Emir Sultan Türbesi’nden başlayacaklarını belirten Başkan Şevik, “Osmanlı dönemine ait Türbe, sekizgen formlu olup, sekizgen kasnak üzerine oturan kubbe biçimde inşa edilmiş. Emir Sultan Türbesi olarak da bilinen türbenin kime ait olduğu hakkında kesin bir bilgi bulunmuyor. Tripolis Kazı Başkanı Prof.Dr. Bahadır Duman Hocamızın Türbe ile ilgili araştırmaları devam ediyor. Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Prof.Dr. Celal Şimşek Hocamız ile Bahadır Duman Hocamızla birlikte koordineli olarak fizibilite çalışmalarını tamamlayıp restorasyon projesini en kısa zamanda hazırlayacağız. Türbe restore edilip, çevre düzenlemesi tamamlandıktan sonra, Tripolis’e gelen yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılacak” diye konuştu