Zabıta ekipleri, kahvehaneleri denetledi
Eylül 16, 2021
Başkan Şevik’in 19 Eylül Gaziler Günü Mesajı
Eylül 18, 2021

Başkan Şevik: Menderes’i saygıyla anıyoruz


Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, 27 Mayıs darbesinin ardından merhum başbakan Adnan Menderes’in idam edilmesinin 60.yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayınladı. Başkan Şevik, “Bugün demokrasi içerisinde yaşıyorsak, bunu Adnan Menderes ve diğer demokrasi şehitlerimize borçluyuz” dedi.
Başkan Şevik Türk siyasi tarihinin en acı günü olan 17 Eylül 1961 bir milletin idama mahkûm edildiği günün karşılığı olduğunu vurguladığı mesajında, “ Merhum Menderes’in idam edilişinin 60. yıl dönümünde kendisini büyük hüzünle yad ediyorum. Ömrünü ülkemizin demokratikleşmesi ve gelişmesine adayan Merhum Menderes, Başbakanlığı döneminde verdiği büyük mücadele ile ülkemizin ekonomik açıdan daha müreffeh, siyasi olarak daha demokratik ve özgür bir ülke haline gelmesi için çalışmıştır. Türkiye’nin demokrasi tarihinde bir utanç sayfası olan 27 Mayıs darbesinin ardından idam edilen Adnan Menderes ve arkadaşları Hasan Polatkan’ı ve Fatin Rüştü Zorlu’yu rahmetle anıyorum” dedi.
Başkan Şevik mesajında , “Ülkemizin demokratikleşmesi için büyük emekler sarf eden değerli siyaset adamı Adnan Menderes, halkın içinden gelen, halkımızın kadim değerlerine bağlı biri olarak, milletimizin kalbinde hiç şüphesiz silinmez izler bırakmıştır. Buldanlı ailenin damadı olan merhum Adnan Menderes’in anıları, Kaymakamlık tarafından restore edilen Evliyazadeler Konağı’nda yaşatılmaktadır” ifadelerine yer verdi.