Off-Road yarışları nefes kesti
Ekim 31, 2021
Zabıtadan, pazarcılara teşekkür
Kasım 4, 2021

Kral Yolu Güzergahında Çevre Temizliği

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Pamukkale-Tripolis-Buldan-Yayla Gölü’nü içine alan Kral Yolu Projesini hayata geçiriyor.

KRAL YOLU GÜZERGAHINDA ÇEVRE DÜZENLEMESİ
Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, yalnızca ilçe turizmini değil bölge turizmini de canlandıracak Kral Yolu Projesini hayata geçiriyor. Pamukkale Hierapolis-Yenicekent Tripolis, Buldan Kültür Mirası ve Süleymanlı Yayla Gölü’nü içine alan Kral Yolu güzergahında çalışma başlatan Başkan Şevik, “Yol güzergahında yapacağımız çevre düzenlemesi, peyzaj çalışmalarıyla projemize de start vermiş olacağız” dedi.

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, mahalle ziyaretleri kapsamında Kral Yolu olarak adlandırılan eski ticaret yolu üzerinde de incelemelerde bulundu. Buldan’ın sınır mahallesi Mahmutlu Mahallesi’nden başlayarak Yenicekent Mahallesi, Oğuz Mahallesi ve Buldan yol güzergahında yapılacak küçük dokunuşlarla eski ticaret yolunu yeniden canlandırmak istediklerini belirten Başkan Şevik, “Yalnızca Buldan turizmini değil bölge turizminin de gelişmesine katkı sağlayacağını düşündüğümüz Kral Yolu projemizi hayata geçirecek çalışmalarımıza start veriyoruz. Kral Yolu olarak adlandırdığımız yol güzergahında incelemelerde bulunduk. Öncelikle, Mahmutlu Mahallesi yolundan başlayarak Tripolis, Yenicekent ve Oğuz çevre yolu üzerindeki çirkin görüntüleri temizleyeceğiz. İhtiyaç duyulan alanlarda ağaçlandırma çalışmaları yapılacak, mevcut rekreasyon alanlarını yenileceğiz, yeni alanlar yapacağız. Belirleyeceğimiz bazı bölgelerde de ilçemizin yöresel ürünlerinin tanıtılacağı, satışlarının yapılabileceği, turizm kentine yakışır alanlar oluşturarak, Kral Yolu dediğimiz eski Ticaret yolunu yeniden canlandırmak istiyoruz” dedi.

YENİCEKENT REKREASYON ALANINDA ÇALIŞMA BAŞLADI
Belediye Başkanı Mustafa Şevik’in talimatı doğrultusunda Tripolis-Mahmutlu yol güzergahındaki rekreasyon alanında geniş çaplı temizlik çalışması başlatıldı. Başkan Şevik, “Temizlik çalışmasının ardından alanda, peyzaj çalışması yapacağız. Yarım kalan kapalı bölümü tamamlayarak hizmete açacağız. Burası, hem Buldanlı vatandaşlarımızın, hem de Buldan-Pamukkale yol güzergahını kullanan misafirlerimizin dinlenebileceği, keyifli vakit geçirebileceği bir alan olacak” diye konuştu.
Yol boyunca görüntü kirliliği oluşturan atıl durumdaki binaların, gerekli izinler alınarak temizleneceğini de belirten Başkan Şevik, Kral Yolu güzergâhındaki, görüntü kirliliği oluşturan kullanılmayan boş binalar başta olmak üzere moloz atıklarının da temizlenerek, Buldan’a ve turizme yakışır hale getirileceğini söyledi.

BULDAN’I KOOPERATİF TANITACAK
Başkan Şevik, Oğuz Mahallesi’nin Alaşehir –Denizli otoyolu giriş TAK’ının yenileceği ve hemen yanında bulunan boş alanı değerlendirerek Buldan’ın çirkin görüntüyü ortadan kaldıracaklarını söyledi. Bölgede yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi veren Başkan Şevik, “Öncelikle, Denizli-Alaşehir yolu üzerinde girişi olan tüm mahallelerimize yeni TAK yapacağız. TAK projelerimizden biri de Oğuz Mahallesi girişine yapılacak. Oğuz Mahallesi girişinde bulunan ve vatandaşlarımızın çöplüğü haline gelen boş alanı da değerlendirmek istiyoruz. O çirkin görüntüyü ortadan kaldırarak burasını, yeni bir rekreasyon alanı olarak hem Buldanlı hemşehrilerimizin, hem de Denizli-Alaşehir yolunu kullanan yolcularımızın hizmetine sunmak istiyoruz. Çalışmalar tamamlandığında BELKÜM Kadın Kooperatifine tahsis edeceğimiz alanda, ilçemizin yöresel dokumaları, lezzetleri de burada tanıtılacak” dedi.