Başkan Şevik, üniversiteli gençlerle buluştu
Aralık 3, 2021
Gençlik merkezi için protokol imzalandı
Aralık 6, 2021

Yayla Gölü’nü besleyen kanallar temizleniyor


Buldan Belediyesi, yaz aylarında yaşanan kuraklık nedeniyle suyu çekilen Süleymanlı Yayla Gölü’nü besleyen kanalların temizliği ile ilgili çalışma başlattı. Başkan Mustafa Şevik, “Doğal su kanalları temizlenerek yağmur sularının Süleymanlı Yayla Gölü’ne taşınması ve gölün yeniden dolması sağlanacak” dedi.

Buldan Belediyesi, kurak geçen yaz mevsimi nedeniyle suyu azalan Süleymanlı Yayla Gölü’nü besleyen kanallarda temizlik çalışması başlattı. Belediye Başkanı Mustafa Şevik, “Yağışların başlamasıyla birlikte yağmur sularının daha temiz ve daha hızlı bir akış sağlaması amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz, bölgede çalışma başlattı. Gölü besleyen su kanallarını kapatan çamur, kaya parçası, ağaçlardan kopan dal ve yapraklar temizleniyor. Böylelikle yağmur suları ve kışın yağan kar suları Süleymanlı Yayla Gölü’ne taşınarak gölün yeniden dolması sağlanacak” dedi.

Buldan’a, 8 kilometre uzaklıkta ve 1155 rakımdaki 1.Derece Doğal Sit Alanı içerisinde yer alan Süleymanlı Yayla Gölü, yalnızca yağmur sularının toplanmasıyla beslendiğini dikkat çeken Başkan Şevik, “ Süleymanlı Yayla Gölü, bünyesinde barındırdığı endemik bitki ve kuş türleri bakamından doğaseverlerin ve fotoğraf tutkunların da uğrak yeri. Ayrıca kamp turizmcilerinin de gözde alanlarından olan doğa harikası Süleymanlı Gölü için, belediyemizin sorumluluk alanları içerisinde çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.