İlçe stadyumunda sona gelindi
Ocak 1, 2022
Gençlik Merkezi hızla yükseliyor
Ocak 4, 2022

RES Projesi Buldan’da tanıtıldı.

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Enerjisa Enerji Üretim A.Ş. tarafından, Bostanyeri Mahallesi’nde düzenlenen rüzgar enerjisi üretmek için hazırlanan proje hakkında bilgilendirme toplantısına katıldı. Başkan Şevik, “Dünya elektrik üretiminde yenilenebilir enerji önemli bir yere sahiptir. Buldan da rüzgar hızı ve coğrafi konumu açısından yıl boyu rüzgar alma potansiyeli olan bir ilçe, değerlendirilecek olması bizleri sevindirdi” dedi.

Geçtiğimiz Mart ayında Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığınca “Belenova Yenilenebilir enerji kaynakları alanı” içerisine alınan Buldan Bostanyeri Mahallesi’nde RES projesi için bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdür Yardımcısı Ramazan Damacı, Aktaş, Çatak, Süleymanlı, Bostanyeri ve Kovanoluk mahalle muhtarları, Enerjisa Enerji Üretim Şirketi yetkilileri ile Nartus Enerji ve Çevre Danışma Şirketi yetkilileri ve vatandaşlar katıldı.

Enerjisa şirketinden Ezgi Katmer, Nartus Enerji ve Çevre Danışmanı Özge Öçalan, yaptıkları bilgilendirme açıklamasında, projenin hayata geçmesiyle birlikte 23 rüzgar türbinin kurulacağını, inşaat aşamasında 50, işletme aşamasında ise 12 kişinin çalıştırılacağını açıkladılar. Ayrıca Orman sahası içerisinde hayata geçmesi planlanan proje çerçevesinde, şahıs arazileriyle ilgili olarak kamulaştırma çalışmaları sırasında özel mülkiyet sahipleriyle öncelikli olarak karşılıklı anlaşma yoluna gidileceğini vurguladılar.
Konuşmaların ardından Enerjisa ve Nartus yetkilileri, Rüzgar Enerji Santrali (RES) projesi hakkında mahalle sakinlerinin sorularını yanıtladılar.

Buldan’da hayata geçirilecek olan RES projesi ile ilgili görüşlerini dile getiren Belediye Başkanı Mustafa Şevik, “ Dünya elektrik üretiminde yenilenebilir enerji önemli bir yere sahip. İlçemiz, gerek rüzgar gücü gerekse coğrafi konumu itibariyle yıl boyu rüzgar alma potansiyeli olan bir ilçe. Bunun değerlendirilecek olması ve ilçe istihdamına da katkı sağlayacak projenin hayata geçmesi bizleri sevindiriyor” dedi.