Başkan Şevik’ten 10 Ocak mesajı
Ocak 10, 2022
Tavuk Üreticileri Buldan’da toplandı
Ocak 13, 2022

Buldan Bezi Külliye’de Görücüye Çıktı

Buldan’ın geleneksel el dokuması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde yürütülen “Türkiye Dokuma Atlası Projesi” kapsamında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen sahne gösteriminde görücüye çıktı. İki gün süren etkinliği değerlendiren Başkan Şevik, Buldan’ın kültürel zenginliğini Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde tanıtma fırsatı yakalamak bizim için büyük bir onur ve gururdur” dedi.

Buldan’ın geçmişi M.Ö 6 bin yıllarına dayanan geleneksel el dokuması ürünleri, Cumhurbaşkanının eşi Emine Erdoğan himayelerinde yürüten Türkiye Dokuma Atlası Sahne Gösterimi programında görücüye çıktı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki gösterimin 2.gününde Buldan ‘ı belediye birim müdürleri Adil Cabaroğlu, Muammer Çiçek ile Murat Ural temsil etti. Günün farklı zamanlarında kullanıma ilişkin tasarlanmış kıyafetler ve ev tekstil örneklerinin 99 ülkeden büyükelçiler ve eşleri ile bakanlar, belediyeler ve sponsor temsilcilerinin beğenisine sunulduğu gösterimde, ünlü modacıların doğal boyalı Buldan Bezinden hazırladıkları çağdaş tasarımlar büyük beğeni topladı.

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Emine Erdoğan’ın dokuma kültürünün, Türkiye’nin zengin kültürel ve coğrafi özelliklerini, aynı şekilde farklı desen ve motifleriyle, etnik ve etnografik birikimi yansıttığını vurguladığı konuşmasında Buldan dokumalarından da övgüyle bahsetmesinin kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Başkan Şevik, “Türkiye Dokuma Atlası’ projesi kapsamında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen “Türkiye Dokuma Atlası ilk sahne gösteriminde, Buldan’ın kültürel zenginliklerini tanıtma fırsatı yakalamak bizim için büyük bir onur ve gururdur. Böylesine güzel bir fırsatı bizlere tanıyan Cumhurbaşkanımızın saygıdeğer eşi Sayın Emine Erdoğan hanımefendi başta olmak üzere katkı sunan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 2 gün devam eden programa, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve eşi Nebahat Özer ile Kültür ve Turizm Bakan yardımcıları Serdar Çam ve Özgül Özkan Yavuz, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun eşi Hülya Çavuşoğlu, İstanbul Tekstil ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, Avrupa Konseyi Ankara Ofisi Başkanı Cristian Urse, BM Ankara Temsilciliği Daire Başkanı Tom Delrue, Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Birol Akgün, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Şeref Ateş, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Bilal Çakıcı, yabancı misyon şefleri ve eşleri ile Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin, İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz ve diğer ilgililer katıldı.