Başkan Şevik, yeni işyerinin açılışı gerçekleştirdi
Ağustos 19, 2022
Buldan “Kurtuluş Günü”ne hazır
Ağustos 22, 2022

Yenicekent Festivali başladı


Buldan Belediyesi tarafından bu yıl 25.si düzenlenen Yenicekent Tripolis Kültür ve Turfanda Sultaniye Çekirdeksiz Üzüm Festivali, açılış töreniyle başladı.

YenicekentTripolis Kültür ve Turfanda Sultaniye Çekirdeksiz Üzüm Festivali’in 25.si, Cumhuriyet Parkı’nda düzenlenen açılış töreniyle başladı. Törene, Buldan Kaymakamı Murat Sarı, Belediye Başkanı Mustafa Şevik, İlçe Emniyet Müdürü Murat Kale, Jandarma Komutan Vekili Altemur Mustafa Turçal, Ak Parti İlçe Başkanı Naci Çomuk, MHP İlçe Başkanı İbrahim Aksüt, BBP İlçe Başkanı Fevzi Mercan, belediye meclis üyeleriyle çok sayıda vatandaş katıldı.

Kaymakam Murat Sarı festival açılış konuşmasında, yetiştirdiği turfanda sultaniye çekirdeksiz üzümü ve kuruluşu 5500 yıl öncesine dayanan Tripolis Antik Kenti ile Türkiye’de ayrı bir yere sahip olduğunu vurguladı. Kaymakam Murat Sarı, “Türkiye’de ilk sofralık turfanda üzümünü yetiştiren, kuruluşu 5500 yıl öncesine dayanan Tripolis Antik Kenti’ne ev sahipliği yapan Yenicekent Mahallemiz, sahip olduğu turistik, kültürel ekonomik değerlerle Türkiye’de ayrı bir değere ve öneme sahiptir. İnanıyorum ki, 19-21 Ağustos tarihleri arasında üç gün sürecek olan bu fesitval,Yenicekent’in marka değerini artıracak, ülkemizin farklı yerlerinden gelen insanları Yenicekent’te buluşturacak, birlik, beraberliğimize katkı sağlayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, festivalde emeği geçen herkesi şükranlarımı sunarım, festivalimizin hem Yenicekent Mahallemize, hem Buldan’ımıza, hem de Denizli’mize hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

Belediye Başkanı Mustafa Şevik ise konuşmasında, pandemi nedeniyle iki yıl aradan sonra düzenlenen Yenicekent festivalinin 25.sini gerçekleştiriyor olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Başkan Şevik, “Biz bu toprakların kıymetini bilen ve tarihi hafızasına, beşeri hafızasına 5500 yıl önce bu toprakların tarihini kayda düşen özellikle Hierapolis, Laodikya ve Tripolis Kral Yolu hattının kesiştiği noktada bu festivali yapmaktan öncelikle mutluğumuzu ifade etmek istiyorum. Yenicekent’i ön plana çıkaran kadim kral tarihi yolun üzerinde olmuş olması, netice itibariyle da Tripolis’in yanında sultaniye çekirdeksiz üzümüyle de, bölgede erkenci üzümünü yetiştiriyor olması bizim için çok önemli. Biz Buldan Dokuma Kültür ve El Sanatları Festivali’ne ne kadar önemsiyorsak, Yenicekent’in tanıtımı ve Tripolis’in ön plana çıkması, üzümünün daha iyi tanıtılması konusunda bu festivali önemsiyoruz. Festivalimizin 24.cüsünü 2019’da gerçekleştirdik. İki yıl aradan sonra 25.sini bugün yapıyoruz. Ara vermek zorunda kaldık. Dünya’da birçok dengeyi değiştiren salgın meydana geldi. Koranovirüs salgını bu festivalin iki yıl tehir edilmesini sebebiyet verdi. Aradan iki yılın geçmesinin verdiği bir rehavet var. Bugün burada bu rehaveti kıracağız. Ben bu festivalin turizm açısından, Tripolis’in daha ziyade tanınması açısından önemli olduğu bilinciyle hareket ediyoruz. Tripolis konusunda buradan ben kazı başkanı Prof.Dr. Bahadır Duman şahsında tüm kazı ekibine sevgi ve şükranla anmak istiyorum. Ayrıca festivalin düzenlenmesinde emeği geçen başta Yenicekentli meclis üyemiz Veli Tokdemir’e, belediye personelimize teşekkür ederim. Yenicekent halkına üç gün iyi eğlenceler diliyorum” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından festivalin ilk günü, Denizli-Yenicekent Halk Oyunları ekibinin gösterisi, Çakır Özcan ve Orkestrasının fasıl dinletisi, Belgin Gölcük ve Türkiye’nin sevilen sesi Mithat Körler konseriyle sona erdi.

Festivalde Yenicekentli çocuklar da unutulmadı. Buldan Belediyesi ve Profilo Dayanıklı Ev Aletleri işbirliği ile gerçekleştirilen Yaz Okulu Yenicekent’e taşındı. Yenicekentli çocukların da gönüllerince eğleneceği Yenicekent Tripolis Kültür ve Turfanda Sultaniye Çekirdeksiz Üzüm Festivali, üzüm yarışması, üzüm ağasının belirlenmesi ve konserlerle 3 gün devam edecek.