Buldan “Kurtuluş Günü”ne hazır
Ağustos 22, 2022
13.Dönem Milletvekili Dirik’ten Başkan Şevik’e ziyaret
Ağustos 23, 2022

ÜZÜM ÜRETİCİLERİ FESTİVALDE YORGUNLUK ATTI


Buldan Belediyesi tarafından bu yıl 25.si düzenlenen Yenicekent Tripolis Kültür ve Turfanda Sultaniye Çekirdeksiz Üzüm Festivalinde, Türkiye’nin ilk turfanda sofralık üzümünü yetiştiren Yenicekentli üreticiler, günün yorgunluğunu ve stresini festivalde attı. Üç gün devam eden festival kapsamında düzenlenen yarışma ve konserler, vatandaşları keyifli anlar yaşattı.
YENİCEKENT’İN EN GÜZEL ÜZÜMÜ SEÇİLDİ
Tarım ve Orman Müdürlüğü il ve ilçe temsilcilerin üç gün süreyle sahada yaptıkları değerlendirmeler sonucunda Yenicekent’in en güzel üzümünü yetiştiren üretici belirlendi. 16 üretici arasından Mehmet Ali Soyhan birinci olarak altınla ödüllendirildi. Yarışmada Ali Yeşil 2’inci, Ahmet Akıner ise 3’üncü oldu.
İKİ YIL ARADAN SONRA ÜZÜM AĞASI BELİRLENDİ
İki yıl aradan sonra Yeşicekent’in üzüm ağası belirlendi. Uzun yıllar Yenicekent üzüm ağalığı yapan Hanım Ağa lakaplı Zekiye Çelebi, yöresel kıyafetlerle katıldığı üzüm ağalığı seçimlerinin ilgi odağı oldu. Ağalığın keyifli bir sorumluluk getirdiğini söyleyen Çelebi, “Bu tadı ben uzun yıllar yaşadım. Şimdi yeni nesil bunu yaşamalı” diyerek açık artırmadan çekilirken, Yenicekent’in yeni üzüm ağası Veli Akkaya oldu. Yeni üzüm ağasının, ağalık kıyafetini Belediye Başkan Vekili Veli Tokdemir giydirdi. Akkaya, açık artırma ile 100 bin liraya aldığı kuzuyu İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağışladı.
YENİCEKENT’E MİTHAT KÖRLER VE DUYGU KUTLU RÜZGARI
Türkiye’nin ilk turfanda çekirdeksiz sultaniye üzümünün yetiştiği Yenicekent’te bir yandan hasat devam ederken üreticiler günün yorgunluğunu ve stresini festival konserlerinde attı. Üç gün devam eden Yenicekent Tripolis Kültür ve Turfanda Sultaniye Çekirdeksiz Üzüm Festivali’nde sevilen sanatçı Mithat Körler, Denizli Büyükşehir Belediye Konservatuar Sanatçısı İsmail Bardan, Buldanlı sanatçı Naci Özkan ve 2015 yılında O Ses Türkiye ile tanınan Duygu Kutlu sahne aldı.