DBBD 2. Olağan Genel kurulu
Aralık 16, 2022
Boğazçiftlik’e sosyal tesis
Aralık 20, 2022

Kadıköylü öğrenciler opera ile tanıştı


Köylerde ve kasabalarda operayı tanıtmak için eğitim konserlerine başlayan İzmir Devlet Opera ve Balesi, Buldan’ın Kadıköy İlk ve Ortaokul Öğrencilerine konser verdi. Operayla taşınan, enstrümanları ve operadaki sesleri tanıma imkanı bulan öğrencilerin heyecanı görülmeye değerdi.

Buldan Kadıköy ilk ve ortaokulu öğrencileri operayla tanıştı. Köylerde ve kasabalarda operayı tanıtmak için eğitim konserlerine başlayan İzmir Devlet Opera ve Balesi, Buldan’ın Kadıköy İlk ve Ortaokul Öğrencilerine konser verdi . Çocuk ve Gençlik Birimleri Komisyonu Başkanı Hüseyin Genç yönetimindeki İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçıları Soprano Melisa Özdemir, Mezzosoprano Özdecan Olkun, Tenor Barış Veral, Bas Enis Kızılgül seslendirdikleri eserlerle öğrenciler, Türk opera bezlerinden örnekleri dikkatle takip etti.

Kadıköy İlk ve Ortaokulunu ziyaret ederek öğrenci ve öğretmenlerle bir araya gelen Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, “Öğrencilerin eğitimine ve gelişimine katkı sağlayacak her türlü etkinliği destekliyoruz. Desteklemeye de devam edeceğiz. Ben Kadıköy İlk ve Orta Okul Müdürü Muhammed Cem Aktaş ve öğretmen kadrosuna teşekkür ederim, başarıların devamını dilerim” dedi.

İZDOB Çocuk ve Gençlik Birimleri Komisyonu Başkanı Hüseyin Genç, başta köy okulları olmak üzere, hastane, cezaevi, huzurevi gibi operaya ulaşma imkanı olmayan bölgelerde bu sanatı tanıtmak amacıyla eğitim konserleri verdiklerini söyledi. İnanıyoruz ki konser verdiğimiz bu çocuklar hayatları boyunca bizleri unutmayacaklar. O çocukların içinde çok yetenekliler çıkabilir, dünya çapında müzisyen olabilirler. Amacımız bu yetenekleri de bulup yetiştirmek” diye konuştu.
Okul Müdürü Muhammed Cem Aktaş ise “2019-202 eğitim öğretim yılında İzmir Senfoni Orkestrası Anadolu Yaylı Çalgılar Topluluğu’nu okulumuza davet etmiştik. Öğrencilerimizin çok ilgisini çekti. Bu yıl da İzmir Devlet Opera ve Balesi’ni davet ettik. Öğrencilerimiz operayla tanıştı, enstrümanları tanıma imkanı buldu. Etkinliklerimiz devam edecek” dedi.

OPERA SANATÇILARI BULDAN’A HAYRAN KALDI
Kadıköy İlk ve Ortaokulu’nda verdikleri konser sonrası Buldan’ı gezen İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçıları ilk olarak BELKÜM’ü ziyaret etti Burada cam atölyesi ve ilçenin geleneksel dokumasının dünü ve bugünün sergilendiği eski cezaevi koğuşlarını gezdi. Daha sonra Buldan Belediyesi tarafından sokak sağlıklaştırması ve restorasyon uygulaması tamamlanan tarihi sokakları ve ardından Talat Tarakçı Konağını gezen sanatçılar, Buldan’a hayran kaldı. Sanatçıları, Buldan Belediyesi Plan ve Proje Müdürü Zeliha Akyol eşlik etti.