TOKİ Buldan Konut ihalesi yapıldı
Ocak 11, 2023
Kovanoluk Sosyal Tesise Kavuştu
Ocak 17, 2023

Kadın evliya Hacı Aşa kabri yenilendi


Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik’in talimatıyla ilçenin tek kadın evliyası olan Hacı Aşa kabri yenilendi. Belediye Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince mezar taşları yenilenen ve çevre düzenlemesi yapılan Hacı Aşa Türbesi’nin bilgilendirme ve yön levhası DOYEG tarafından yapılmıştı.

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, sosyal ve kültürel belediyeciliğin yanı sıra ilçenin sahip olduğu manevi değerlerine de sahip çıkmaya devam ediyor. Vakıf Alanı Cemet Mevkii’nde bulunan ve Buldan’ın tek kadın evliyası olan Hacı Aşa’nın kabri ile Başkan Şevik’in anne tarafından büyük dedesi Şeyh Mustafa Karatosunoğlun’a ait mezar yenilendi, çevre düzenlemesi yapılarak ziyarete açıldı.

Daha önce Buldan Doku Yerel Eylem Grubu (DOYEG) tarafından ilçe genelinde bilgilendirme ve yön levhası çalışması yapılan Türbe ve dede mezarlarının bakımını üstlendiklerini belirten Başkan Şevik, “Bizler Buldan Belediyesi olarak sahip olduğumuz manevi değerlerimize de sahip çıkıyoruz. Bu değerlerimizden birisi de ilçemizin tek kadın evliyası, asıl adı Ayşe olan Hacı Aşa Türbesi ve hemen yanında bulunan anne tarafından dedemin babası Şeyh Mustafa Karatosunoğlu’na ait kabri yeniledik, çevre düzenlemesini yaparak ziyarete açtık” dedi.

Başkan Şevik, 2007-2014 dönemi başkanlık döneminde de ilçe merkezinde bulunan ve Buldan manevi kültür hayatında önemli yer tutan, Süt Dedesi, Çarşı Dedesi gibi birçok dede mezarlarını gün yüzüne çıkartarak koruma altına aldıkları belirterek, “İlçemizde 20’ye yakın evliya ve alim mezarı bulunmaktadır. Önceki başkanlık dönemimde çok sayıda evliya mezarını gün yüzüne çıkartarak koruma altına aldık. Manevi değerlerimizin korunmasına yönelik çalışmalarımızı yeni dönemde de sürdürüyoruz. Öncelikle Yenicekent Mahallemizde bulunan Emir Sultan Türbesi’nin çevresinde Kültür ve Turizm Müdürlüğü öncülüğünde arkeolojik kazı çalışması gerçekleştirdik. Burada 30 adet Osmanlı mezarı gün yüzüne çıktı. Restorasyon projesini hazırladığımız Emir Sultan Türbesi’nde restorasyon çalışmalarına başlayacağız. Bunun yanı sıra ilçemizdeki evliya ve alim mezarlarının da bakım ve onarımını yaptık, yapıyoruz” diye konuştu.

BAŞKAN’IN ANNE TARAFINDAN AKRABASI
Asıl adı Ayşe olan Hacı Aşa, doğum ve ölüm tarihi kesin bilinmemekle birlikte 1880’li yıllar, Karatosunoğulları ailesinden genç kız iken evlenmeden vefat edince bağ evlerinin bahçesine gömülmüştür. Ölmeden önce ve öldükten sonra kerametleri görülmüştür. Genç bir kadın kabri olduğu için çevresine uzun yıllar yetişkin erkek cenazesi gömülmemiştir, çocuk ve kadın cenazeleri gömülmüş. Hacı Aşa Kabri yakınlarına saygıdan yetişkin erkek cenazeleri şehir kabirliğine gömülmüş. Ancak, 1944’de Belediye Başkanı Mustafa Şevik’in anne tarafından dedesi Osman Karatosunoğlu’nun babası Şeyh Mustafa Karatosunoğlu’nun kabri, vakıf bahçeleri girişinde iken yakınları tarafından yayla köy yolları genişletmesi sırasında Hacı Aşa’nın kabrinin yakınına taşınmıştır. Bugün İlçenin tek kadın evliyası olan Hacı Aşa Kabri’nin yanında bulunan tek yetişkin erkek mezarı, Şeyh Mustafa Karatosunoğlu’na ait.

Günümüzde, evlilik çağındaki gençler kısmetlerinin açılması, çocuğu olmayan aileler ise çocuk sahibi olmak için Hacı Aşa Türbesi’ni ziyaret edip, dua ediyor.