2. Etap doğal gaz çalışmaları başlıyor
Nisan 28, 2023
Başkan Şevik, Çal ve Güney’i ziyaret etti
Mayıs 3, 2023

ÇEKÜL Akademi sona erdi


Buldan Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ÇEKÜL Akademi’nin eğitim programları sertifika töreni ile sona erdi. Programın bir bölümüne eşlik eden Başkan Şevik, ÇEKÜL Akademi’nin tarihi ve kültürel dokusuyla dikkat çeken Buldan’da toplanmasının yerinde bir tercih olduğunu vurguladı.

Buldan Belediyesi El Sanatları Merkezi(BELKÜM)de düzenlenen eğitim programlarına, Belediye Başkanı Mustafa Şevik, ÇEKÜL Akademi koordinatörü Kibele Eren ile Tarihi Kentler Birliği üyesi belediyelerin mühendis, mimar, sanat tarihçisi, arkeolog, restoratör ve teknik personeli katıldı.
Başkan Şevik, Eğitmen –Restorasyon Uzmanı İsmail Önel’ ile Yüksek Mimar ve Restorasyon Uzmanı A.Nüvit Bayar konuşmacı olarak katıldığı “Restorasyon İşlerinde İhale Süreci ve Hakediş Uygulamaları” ve “Yapı Özelliklerine Göre Müdahale Teknikleri” konulu eğitim programlarının bir bölümüne katılarak eşlik etti. Başkan Şevik, ÇEKÜL Akademi’nin tarihi ve kültürel zenginliği ile öne çıkan Buldan’da toplanmasının yerinde bir tercih olduğunu vurgulayarak,“İlçemiz sahip olduğu tarihi değerleri ve yaşayan kültürü ile bir açık hava müzesi ve okuldur. Belediye olarak bugüne kadar yürüttüğümüz sokak sağlıklaştırması ve restorasyon uygulamalarıyla dikkat çeken Buldan, konunun uzmanlarını ağırladı. Belediyemizin imkanlarının yanı sıra, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Denizli Valiliği. Buldan Kaymakamlığı ve Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle, ilçemizin tarihi ve kültürüne sahip çıkmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar bir çok sokağımızda sağlıklaştırma ve restorasyon uygulaması gerçekleştirdik. Restorasyon projelerimizle çok sayıda tarihi konağımızı turizme kazandık, kazandırmaya da devam ediyoruz. Açık hava müzesi ve yaşayan bir kent olan Buldan, TKB üyesi belediyelere de önemli katkı sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.
Eğitim programlarının son günü belediye tarafından yürütülen sokak sağlıklaştırması ve restorasyon uygulamalarıyla ilgili sunum yapan Buldan Belediyesi Plan ve Proje Müdürü Zeliha Akyol ile Restoratör Hande Cirit Künar, kendine özgü mimarisiyle dikkat çeken Buldan evleriyle ilgili bilgi verdi, ilçenin tarihi ve kültürel zenginliklerini anlattılar.

SAHA GEZİLERİ YAPILDI
Eğitim programları, alan gezisi ile devam etti. Buldan Belediyesi tarafından sokak sağlıklaştırması ve restorasyon uygulaması yapılan alanları gezen katılımcılar, restorasyon çalışmaları ile ilçenin tarihi, kültürel zenginliklerini yerinde görme imkanı buldu.

SERTİFİKA TÖRENİ İLE SONA ERDİ
Eğitim programları, Buldan Belediyesinin ilk sokak sağlıklaştırması ve restorasyon uygulaması olan Dokuma Pazarı Sokağında düzenlenen sertifika töreni ile sona erdi.