Özbekistanlı öğrenciler Buldan’ı gezdi
Eylül 21, 2023
21. Buldan festivali törenle başladı
Eylül 23, 2023

Başkan Şevik’in festival açılış konuşması


Sayın Milletvekillerim,
Sayın Kaymakamım,
İl Başkanım,
Değerli Basın Mensupları,
Kıymetli Konuklar,
Saygıdeğer Hemşerilerim!
Siz saygıdeğer katılımcılarımızla yeniden bir araya gelmemize vesile olan Buldan Dokuma Kültür ve El Sanatları Festivalimize hoş geldiniz!
Katılımınız ve sahiplenmeniz sayesinde tam 23 yıla yayılan festival etkinliğimizi bu yıl 21’inci defa gerçekleştiriyoruz.
Son yıllarda pandemi sebebiyle 2 yıl ara vermek zorunda kaldığımız şenliklerimizi eski coşkusuyla yeniden yapabilmenin keyfini paylaşıyoruz. Geldiğiniz için hepinize teşekkür ederim.
Sizlerin fazla zamanını almadan, kısa ama alıştığımız, bildiğimizin dışında bir Buldan tasviri yaparak, dokumanın başkenti unvanını fazlasıyla hak etmiş olan ilçemizin festivalini başlatmak istiyorum.
Bu tasvir temenni ediyorum ki, bildiğimiz Buldan ilçesinin dimağımızdaki tasavvurunu daha da derinleştirecek, onu tarihin derinliklerine gömülmüş sayfalar içinden çekip çıkararak bir ışık halesi içinde gözlerimizin önüne serecek.
Kıymetli misafirlerimiz,
Üçüncü dönemdir başkanlık görevini üstlenmek şerefine nail olduğum bu güzel şehrimize mensup vatandaş olmak ve kendini Buldanlı hissetmek, inanın çok enteresan bir cazibeye sevk etmektedir.
Buldan kadim zamanlardan beri Anadolu uygarlıklarına ait güzelliklerin ve nevi şahsına münhasır gizemlerin beldesidir.
Sanki Buldan, modern zamanların insan aklına hapsedilmiş hayat teamüllerinin çerçevesinden taşan, kendi hacminin iç zenginliğini muhafaza için zaman ve mekan ölçülerine yeri geldiğinde hayır diyen, medeniyete açık, geleceği kucaklamış bir efsaneler diyarıdır.
Bu söylediklerimi abartılı bir methiye veya retorik bir şehir güzellemesi sanmayın lütfen.
Gerçekten efsane ve masallar diyarıdır Buldan. Doğamızın bahşettiği, muhtevası hafızalarımıza sığmayacak denli derin, tarihi zenginliğini binlerce yıldan getirip, bugüne miras olarak sunma ödevine karşı muhteşem bir sadakat gösteren şehr-i âlâdır.
Bu tasavvurumuzun, dünyanın ve çevremizin hareketi içindeki Buldan’ı izah etmeye kafi gelmeyeceğini biliyorum. Oysa Buldan insanı o hareketin yorumu olup, beşeriyete uyumu ve katkısı izaha muhtaçlık duymayacak kadar sarihtir.
Buldan ve Buldanlıyı anlamak adeta bir gizemi okumak gibidir.
Çünkü Buldanlı kendini ve öz dünyasını, dış dünyanın yıpratıcılığına karşı öylesine muhafaza altına alır ki, Beylikler, Selçuklu ve Osmanlının 1000 yıllık saltanatından süzülüp günümüze ulaşan harsını(Kültürünü), artık günümüzde bir dünya kültürü olarak sunma ehliyetine haiz olarak, batılının kalifikasyon dediği niteliğe ulaşmıştır.
Tarihten günümüze, bütün toplumlarda kudretlerin membaı, bütün oluşumların döl yatağı kendi kendini yenilemesi ve tekâmül gösterme becerisidir.
Diğer yandan içinde yaşadığımız ve değiştirmeye çalıştığımız yenidünya bütün inançlarını kendi eli ile yonttuğu çelik mekanizmaya, yani teknolojik putlara kaptırmıştır. Geride bıraktığımız yüzyılın bütün buluşları ve oluşları, olması gereken değerler önünde iflas etmiştir.
İşte Buldan böyle bir dünyada ve coğrafyada bizim gözümüzde yapmacıksız, doğrudan doğruya mazisinden aldığı güç ve hamleyle, beşikteki çocuğundan el tezgahındaki ihtiyarına kadar teknolojiyle savaşmış ve makineye karşı galibiyet mutluluğunu tatmış güzide bir ilçedir.
Geleneksel olanın bu galibiyeti, aynı zamanda modernite mefhumunun öğütücü mekanizmalarına karşı Buldan ve insanının verdiği cevap olmuştur.
Şimdi artık Buldan, görevini başarmış olgun insanların gönül huzuru içindedir.
Buldan’ın Çocukları! Sizler hala motoru mekikle, demiri pamuk ipliğiyle ve teknolojiyi el tezgahıyla alt etmenin bütün sihrini kadim bir sır gibi parmaklarınızda tutuyorsunuz.
Bundan sonra bizler, kültürümüze, kimliğimize ve ilçemize yeni bir düzenlemeyle şekil verme ihtiyacının arifesindeyiz.
Biz dünyanın teknolojiye ait hiçbir buluşunu feda etmeden, Buldan’ımızda yeni bir kültürel, milli ve yerel değerlere bağlı düzen kurmak ödeviyle karşı karşıyayız.
Bunu gerçekleştirebilmek için enerjimizi son demine kadar harcamak için gönüllü ve hazır olacağız.
Buldan, artık tabiatın ona bahşettiği mütevazı coğrafyasında, muhtaç olduğu siyasi, ekonomik, sosyal kalkınmanın plan ve hamlesini gerçekleştirmek için hemen eşikte bekliyor.
Festivalimizin coşku ile geçmesini diliyor bütün misafirlerimize saygılar sunuyorum.
Mustafa ŞEVİK
Belediye Başkanı