Başkan Şevik’ten yeni yıl mesajı
Aralık 30, 2023
Başkan Şevik: İnandık, Çalıştık ve Başardık
Ocak 3, 2024

Sevil, son yolculuğuna uğurlandıBuldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, hayatını kaybeden Atatürk Kitaplığı çevirmeni son dört yılda Buldan için de önemli araştırmaları ve Arapça çevirileri bulunan Talat Sevil’in cenaze merasimine katıldı. Kula’da son yolculuğuna uğurlanan Talat Sevil’e Allah’tan rahmet dileyen Başkan Şevik, taziye mesajı yayınladı.

Hayatını kaybeden İBB Atatürk Kitaplığı çevirmenlerinden Talat Sevil, Kula’da son yolculuğuna uğurlandı. Talat Sevil’in Buldan ile ilgili yaptığı araştırmaları, Arapça ve Osmanlıca metin çevirileri de bulunuyordu. “19. yüzyılda Buldan’ın sosyal ve iktisadi tarihi üzerine bir araştırma: 1845 tarihli Buldan temettuat defterleri”, “Buldan nüfus defterleri” adlı eserlerdeki Arapça ve Osmanlıca çevirileri yapan Talat Sevil gibi bir değeri kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadıklarını belirten Belediye Başkanı Mustafa Şevik, “Türkiye ve ilçemiz için büyük kayıp. Merhum Talat Sevil’e Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına, sevenlerine sabır ve başsağlığı dilerim” dedi.
Başkan Şevik, Buldan ile ilgili yeni bir araştırma üzerinde çalıştıklarını da hatırlatarak, “Merhum Talat Sevil ile son dört yıldır önemli çalışmalara imza attık. Yine Türkiye genelindeki tüm kütüphane ve ulaşabildiğimiz, içinde Buldan geçen Arapça ve Osmanlıca metinleri derleyip, çevirisini yaparak bir kitapta toplamak için çalışma başlatmıştık. Çalışmamız tamamlanmak üzere idi. Şubat ayı içerisinde Talat Sevil ile bir araya gelerek Buldan’da kitabının tanıtımı yapmayı planlıyorduk. Ömrü yetmedi. Çok üzgünüm” diyerek duygularını dile getirdi.