4 SOKAĞIN DAHA PROJESİ HAZIR
Ocak 30, 2024
Başkan Şevik, kitap kafeyi ziyaret etti
Ocak 31, 2024

“Tarihi Çarşı Meydanı Projesi” hazır


Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik’in ilçenin tarihi, kültürel ve mimari dokusunun açığa çıkarılması amacıyla yürüttüğü sokak sağlıklaştırması ve restorasyon uygulamaları “Tarihi Çarşı Meydanı Projesi” ile devam ediyor. Meydan projesiyle Buldan, tarihi siluetine sahip yeni bir meydana kavuşacak.

Buldan’da 17. yüzyıla ait Çarşı Cami, Han, Arastanın içerisinde yer aldığı, sokak sağlıklaştırması ve restorasyon projeleri tamamlanan Dokuma Pazarı Sokağı, Türkmenoğlu, Fetçiler ve Semerci Sokakların birleştiği Çarşı Meydanı Projesi için kamulaştırma çalışmalarının devam ettiğini açıklayan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Buldan’ın tarihi siluetine sahip yeni bir meydanının olacağını söyledi.

Türk-İslam şehirlerinin etrafında cami, çarşı, hamam, mektep gibi donatıların bulunduğunu, Buldan’ın ilçe merkezinin de geçmişte bu şekilde kurulduğunu belirten Başkan Şevik, Buldan’ı asli kimliğine döndürmek için çalışmalarının devam ettiğini açıkladı. İlk olarak Çarşı Sokak ile Meydan’da birleşen Türkmenoğlu, Semerci ve Fetçiler Sokaklarda sağlıklaştırma ve restorasyon uygulamalarını tamamladıklarını hatırlatan Başkan Şevik,” Ayrıca 17.yüzyıla ait Çarşı Cami’nin etrafını saran ve görüntü kirliliği oluşturan yapıları temizledik. Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunun gözetiminde belediyemiz imkanlarıyla dış cephesini restore ettiğimiz caminin ışıklandırma çalışmalarıyla gece görünürlüğü de sağlandı. ilçemizin tarihini, dokuma kültürünü yansıtan figürlerle bezenmiş havuz ile hareketlilik kazanan Tarihi Çarşı Meydanı Projemize adım adım yaklaşıyoruz. Çarşı Meydanı için bazı kamulaştırma çalışmalarımız devam ediyor” dedi.