ONLARIN DA ARTIK TAPUSU VAR
Şubat 8, 2024
Sulama kanalları temizlendi
Şubat 13, 2024

Kültür Mirasımıza sahip çıkıyoruz


Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, ilçenin tarihi, kültürü ve unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarına sahip çıkmaya devam ediyor. TEV Anadolu Lisesi Tarih Bölümü ile yapılan protokol kapsamında Karaköy Kilim envanter çalışmasının tamamlandığını açıklayan Başkan Şevik, göz dolduran desenleriyle meşhur Karaköy Kilimini kitaplaştıracaklarını söyledi.

“Sakin Şehir Buldan” sloganı ile 2007 yılında başlattığı sokak sağlıklaştırması ve restorasyon uygulamalarıyla Buldan’ı tarih ve kültür turizminde önemli bir yere taşıyan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, “İlçemizin tarihi ve kültürel değerlerini korumak, gelecek nesillere aktarmak ve ilçe turizmine kazandırmak amacıyla başlattığı sokak sağlıklaştırma ve restorasyon uygulamalarında hedefimize ulaştık. Buldan, tarih ve kültür turizminde olduğu gibi eko turizmi ve agro-turizminde de yeni destinasyonlardan biri olması için çalışmalarımız devam ediyor. Tarih ve kültür mirasımıza sahip çıktığımız gibi ilçemizin unutulmuş el sanatlarını da yeniden canlandırmak, ekonomiye kazandırmak için çalışmalarımız sürüyor” dedi.

KARAKÖY KİLİMİ YENİDEN HAYAT BULACAK
Buldan’ın Karaköy mahallesinin adını taşıyan ve renkleri, desenleriyle meşhur Karaköy kilimlerini yeniden yaşatmak amacıyla geçtiğimiz yıllarda Denizli Türk Eğitim Vakfı Anadolu Lisesi Tarih Bölümü öğretmenleriyle imzalanan protokol kapsamında envanter çalışması gerçekleştirdiklerini hatırlatan Başkan Şevik, envanter çalışmasında elde edilen kilim desenleri, öyküleri ile birlikte kitapçık haline getirileceğini açıkladı
Başkan Şevik, “Örf ve adetlerin, yöresel yaşayış biçiminin, bize özgü mitolojik semboller ve dokuma teknikleriyle topluma aktarıldığı tarihi belge niteliğinde olan Karaköy Kilimi, renkleri ve desenleriyle ayrı bir görsel şölendir. İşte kendine has yapısıyla ayrıcalıklı bir yer oluşturan Karaköy Kilimini, toplumumuzda ve kültürümüzde hak ettiği değeri yeniden kazandıracağız. Çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.