Başkan Şevik’ten ‘Hocalı Katliamı’ mesajı
Şubat 26, 2024
Öğrenciler, barınağı ziyaret etti
Şubat 27, 2024

Osmanlı Arşivlerinde Buldan


Buldan’da hayata geçirdiği projelerle tarihi ve kültürel mirası geleceğe taşıyan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, bölgenin kültürel ve sosyal dokusunun ortaya çıkmasına katkı sağlayacak önemli bir çalışmaya imza attı. Osmanlı Arşiv vesikaları ışığında derlenen ve geleceğe ışık tutan yüzlerce belge, üç kitapta toplanarak ilçenin kültürel belleğine kazandırıldı.

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Bölgenin kültürel ve sosyal dokusunun ortaya çıkmasına katkı sağlayacak önemli bir çalışmaya imza attı. Atatürk Kitaplığı çevirmenlerinden merhum Talat Sevil ile İrfan Dağdelen’in son dört yılda Osmanlı arşivlerinden derlediği Buldan’ın yerel yönetiminden dönemin örf ve adetlerine, nüfus ve sosyal yapısı ile ekonomisine kadar geleceğe ışık tutan yüzlerce belge, üç kitapta toplanarak ilçenin kültürel belleğine kazandırıldı.

19.yüzyılda Buldan’ın Sosyal ve İktisadi tarihi üzerine yapılan araştırma ve belgelerin yer aldığı “Osmanlı Arşiv Vesikaları Işığında Buldan Kazası”, “1845 Buldan Temettuat Defteri” ile “Buldan Nüfus Defteri”nin ilçenin geleceğine şık tutacağını vurgulayan Başkan Şevik, “Tarihimize ve milli benliğimize güç katan arşivlerimiz yerel tarih çalışmalarında önemli bir yere sahiptir. Toplumumuzun sosyal hayatından ticari hayatına, devlet yapısından taşra yönetimine kadar bir çok alanla ilgili; vesika, defter, tapu kayıtları, yerel yönetimden dönemin örf ve adetlerine nüfus ve sosyal yapısından müessesler ile arasındaki ilişkileri ortaya koyan yüzlerce belge gün yüzüne çıkartıldı. Buldan’ın Osmanlı arşiv belgelerine dayalı yapılan bu çalışmanın bölgemizin kültürel ve sosyal dokusunun ortaya çıkmasına katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Başkan Şevik, bu üç güzel eseri, her kademesinde titiz bir çalışma gayret ve sorumluluğu ile yerel ve ulusal tarihe takdim eden İrfan Dağdelen’e teşekkür etti, merhum Talat Sevil’e Allah’tan rahmet diledi.
Mart ayı içerisinde düzenleyecekleri toplantıda üç kitabın tanıtımını da gerçekleştireceklerini açıklayan Başkan Şevik, “Buldan için önemli olduğunu düşündüğümüz üç kitabın tanıtımını geçtiğimiz aralık ayında vefat eden Talat Sevil ile birlikte yapmayı planlıyorduk. Ancak Talat Sevil’in ömrü vefa etmedi. Bu vesile ile bir kere daha merhuma Allah’tan rahmet diliyor, saygı ve hürmetle anıyorum” diye konuştu.