Başkan Şevik’ten Nevruz Bayramı Mesajı
Mart 21, 2024
Üniversiteli gençler, can dostları ziyaret etti
Mart 23, 2024

TAPULARI BAŞKAN ŞEVİK VERDİ

Derbent Mahallesi’nde tapu sevinci
TAPULARI BAŞKAN ŞEVİK VERDİ
Buldan’ın Derbent Mahallesi, 1957 yılında baraj yapımı nedeniyle taşınmak zorunda kalan mahalle sakinlerinin tapu sorunu çözüldü. Buldan Mal Müdürlüğü’nden tapuları teslim alan Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Buldan Tapu Müdürlüğü’ne giderek tapuları tek tek hak sahiplerine devrederek, sevinçlerine ortak oldu.

Buldan’ın Alaşehir yol güzergahında bulunan Derbent Mahallesi 67 yıl sonra tapusuna kavuştu. 1957 yılında baraj yapımı nedeniyle yaklaşık 10 kilometre uzağa taşınmak zorunda kalan mahalle sakinleri, tapularını alamamıştı. Tamamı tapusuz olan Derbent Mahallesi’nde 90 hanede 367 kişi yaşıyor. 62 hak sahibinin tapularını Mal Müdürlüğünden teslim Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Tapu Müdürlüğü’ne giderek tapuları hak sahiplerine devretti.
Başkan Şevik, “Vatandaşlarımızı, 67 yıl önce baraj yapımı nedeniyle kaybolan haklarını, tapularını geri aldık. Halk sahiplerinin mutluluğunu hep birlikte paylaşıyoruz” dedi.

2014 seçimlerinden önce Derbent Mahallesinin tapu sorunu çözmek amacıyla çalışma başlattıklarını, sorunu çözmek ve hak sahiplerine tapularını vermek yine kendilerine nasip olduğunu söyleyen Başkan Şevik, “1957 yılında Derbent Barajı nedeniyle mahallemiz 10 km uzağa taşınmıştı. Taşındıkları alan Hazine’ye ait idi. Baraj inşaatı 5 yıl sonra 1962 yılında başladı. 67 yıldan beri mahalle sakinlerimiz tapularını alabilmek için mücadele veriyordu. Bugün tapu Müdürlüğüne giderek Hazineden Belediyeye geçen tapuları tek tek hak sahiplerine devrettik. En az tapularını alan hak sahipleri kadar mutluyum” diye konuştu.
Tapu Müdürlüğüne, hak sahipleriyle birlikte gelen Derbent Mahalle Muhtarı Yaşar Öz ise tapu sorununu çözüme kavuşturmak için mücadele veren Belediye Başkanı Mustafa Şevik’e teşekkür etti. Öz,“Mahallemizin tapu sorununu çözmek için verdiğimiz mücadele sonuç verdi. Vatandaşlarımız 67 yıl sonra tapularını aldı. Emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi.

Tapularını alan hak sahipleri ise “Yıllardan beri bize ait olmayan arsalar üzerinde yaptığımız evlerde ikamet ediyorduk. Tapumuz olmadığı için emanet gibi oturuyorduk. Artık bizim de tapularımız var. Mülk sahibi olduk. Sevinçliyiz” diyerek duygularını ifade ettiler.