Başkan Şevik’e teşekkür ve veda ziyareti
Mart 29, 2024
Şevik’ten Tripolis Kazılarına önemli destek
Mart 30, 2024

BELEDİYE BAŞKANIMIZIN VEDA MESAJIDIR


Saygıdeğer Buldanlı Hemşerilerim!
Siz değerli hemşehrilerim, sizlerin teveccühü ile bu güzel ilçemize 7+5 yıl olmak üzere 12 yıl hizmet etmenin onurunu yaşadım. Sizlerin desteğiyle 12 yıla yayılan başkanlık görevini üstlenmek şerefine nail olduğum bu güzel şehrimize mensup vatandaş olmak ve kendini Buldanlı hissetmek, insanı çok enteresan bir cazibeye sevk etmektedir. 12 yıl başkanlık dönemimde desteğini ve güvenini benden esirgemeyen kıymetli Buldanlı hemşehrilerime teşekkür ederim.

2017-2014 başkanlık dönemimde ilçemize çok güzel hizmetler yaptık. Yaptığımız çalışmalarla, hayata geçirdiğimiz projelerle ilçemizin dimağımızdaki tasavvurunu daha da derinleştirecek, onu tarihin derinliklerine gömülmüş sayfalar içinden çekip çıkararak bir ışık halesi içinde gözlerinizin önüne serdik.

Kıymetli dostlarımız,
Bu 7 yıllık başkanlık dönemimde gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımız siz Buldanlı hemşehrilerimizin nazarında da takdir gördü ki 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinde yeniden Buldan’a ve sizlere hizmet etme onurunu yaşattınız. 2019 seçimlerinde göreve geldiğimizde ilk işimiz önceki başkanlık dönemimden yarım kalan hizmetleri tamamlamak oldu. 2019-2024 dönemi belediye başkanları için biraz talihsiz bir dönem oldu. Balayı dönemi bitip çalışmaya başlayacağımız zaman pandemi süreci başladı. İki yıl pandemi ile uğraştık. Arkasından her ne kadar opera savaşı gibi görünse de Ukrayna-Rusya savaşı çıktı. Arkasından ekonomik kriz, arkasından Allah tekrarını göstermesin ülkenin 12 vilayetini etkileyen depremleri yaşadık. Dolayısıyla ekonomik açıdan zor bir belediyecilik dönemi oldu. Ama biz buna rağmen çok çalıştık. Geçmiş dönemimizdeki tecrübelerimize binaen, yarım kalmış projelerimize istinaden Buldan’da güzel şeyler yaptık. Ve Buldan’ın kısıtlı imkanlarına rağmen yaptık.
İlçemiz kadim zamanlardan beri Anadolu uygarlıklarına ait güzelliklerin ve nevi şahsına münhasır gizemlerin beldesidir. Sanki Buldan, modern zamanların insan aklına hapsedilmiş hayat teamüllerinin çerçevesinden taşan, kendi hacminin iç zenginliğini muhafaza için zaman ve mekan ölçülerine yeri geldiğinde hayır diyen, medeniyete açık, geleceği kucaklamış bir efsaneler diyarıdır.

Bu söylediklerimi abartılı bir methiye veya retorik bir şehir güzellemesi sanmayın lütfen. Gerçekten efsane ve masallar diyarıdır Buldan. Doğamızın bahşettiği, muhtevası hafızalarımıza sığmayacak denli derin, tarihi zenginliğini binlerce yıldan getirip, bugüne miras olarak sunma ödevine karşı muhteşem bir sadakat gösteren şehr-i âlâdır.
Bu tasavvurumuzun, dünyanın ve çevremizin hareketi içindeki Buldan’ı izah etmeye kafi gelmeyeceğini biliyorum. Oysa Buldan insanı o hareketin yorumu olup, beşeriyete uyumu ve katkısı izaha muhtaçlık duymayacak kadar sarihtir. Buldan ve Buldanlıyı anlamak adeta bir gizemi okumak gibidir.

Çünkü Buldanlı kendini ve öz dünyasını, dış dünyanın yıpratıcılığına karşı öylesine muhafaza altına alır ki, Beylikler, Selçuklu ve Osmanlının 1000 yıllık saltanatından süzülüp günümüze ulaşan harsını (kültürünü), artık günümüzde bir dünya kültürü olarak sunma ehliyetine haiz olarak, batılının kalifikasyon dediği niteliğe ulaşmıştır.
Tarihten günümüze, bütün toplumlarda kudretlerin membaı, bütün oluşumların döl yatağı kendi kendini yenilemesi ve tekâmül gösterme becerisidir. Diğer yandan içinde yaşadığımız ve değiştirmeye çalıştığımız yeni dünya bütün inanç ve ebediyetini kendi eli ile yonttuğu çelik mekanizmaya, yani teknolojik putlara kaptırmıştır. Geride bıraktığımız yüzyılın bütün buluşları ve oluşları, olması gereken değerler önünde iflas etmiştir.

İşte Buldan böyle bir dünyada ve coğrafyada bizim gözümüzde yapmacıksız, doğrudan doğruya mazisinden aldığı güç ve hamleyle, beşikteki çocuğundan el tezgahındaki ihtiyarına kadar teknolojiyle savaşmış ve makineye karşı galibiyet mutluluğunu tatmış güzide bir ilçedir. Geleneksel olanın bu galibiyeti, aynı zamanda modernite mefhumunun öğütücü mekanizmalarına karşı Buldan ve insanının verdiği cevap olmuştur. Şimdi artık Buldan, görevini başarmış olgun insanların gönül huzuru içindedir.

Buldan’ın Çocukları!
Sizler hala motoru mekikle, demiri pamuk ipliğiyle ve teknolojiyi el tezgahıyla alt etmenin bütün sihrini kadim bir sır gibi parmaklarınızda tutuyorsunuz. Bundan sonra bizler, kültürümüze, kimliğimize ve ilçemize yeni bir düzenlemeyle şekil verme ihtiyacının arifesindeyiz. Biz dünyanın teknolojiye ait hiçbir buluşunu feda etmeden, Buldan’ımız da evrensel değerlerle donatılmış yeni bir kültürel, içtimai ve sosyal düzen kurmak ödeviyle karşı karşıyayız. Bunu gerçekleştirebilmek için enerjimizi son demine kadar harcamak için gönüllü ve hazır olacağız.

Buldan, artık tabiatın ona bahşettiği mütevazı coğrafyasında, muhtaç olduğu siyasi, ekonomik, sosyal kalkınmanın plan ve hamlesini gerçekleştirmek için hemen eşikte ama sabırla beklemeye devam ediyor.
Tüm hemşehrilerimi saygı ve sevgi ile selamlarım. HOŞÇA KALIN!..

Mustafa ŞEVİK
Buldan Belediye Başkanı