BELEDİYE BAŞKANIMIZIN VEDA MESAJIDIR
Mart 29, 2024
22 sosyal tesisten 16’sı tamamdandı
Mart 31, 2024

Şevik’ten Tripolis Kazılarına önemli destek


Buldan Belediyesi ilk kuruluşu Lidyalılara dayanan Tripolis’in köklü tarihini gün yüzüne çıkarabilmek için arkeolojik kazı çalışmalarına desteğini artırarak sürdürüyor. Bugüne kadar Tripolis antik kentindeki kazılara katkı sağlayan Buldan Belediyesi, 12 yıldır devam eden çalışmaları derinlemesine irdeleyen kitap serisi “Tripolis Ad Maeandrum III” basımını üstlenerek bölgenin kültürel birikimine önemli katkı sağladı.

Buldan Belediyesinin Yenicekent Mahallesi sınırları içerisinde bulunan ve Lydia Bölgesi’nin sınır kentlerinden biri olan Tripolis Antik Kenti’nde 12 yıldan beri devam eden kazı çalışmalarına desteği sürüyor. Buldan Belediyesi, PAÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahadır Duman başkanlığında devam eden kazı çalışmalarını derinlemesine irdeleyen kitap serisinin 3.sü “Tripolis ad Maeandrum III” Türk İslam Dönemi Araştırmaları kitabının basımını üstlenerek bölgenin kültürel birikimine önemli katkı sağladı.

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Denizli’nin Türk-İslam Dönemi anıtsal yapıları içerisinde yer alan ve Yenicekent Hizmet Binasının bahçesinde bulunan Büyük Tekke ya da Emir Sultan Türbesi’nin ilk kez etraflıca ele alındığı çalışmanın yer aldığı kitabı ilçe kültür belleğine kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.
Başkan Şevik, “Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Pamukkale Üniversitesinin ortaklaşa yürüttüğü, belediyemizin imkanları dâhilinde bizim de gönülden desteklediğimiz Tripolis’teki çalışmalar ilçemizin ve şüphesiz ülkemizin zengin kültürel tarihine her geçen gün yeni katkılarda bulunmaya devam etmektedir. Kazı Başkanı Prof.Dr Bahadır duman editörlüğünde hazırlanan Tripolis ve yakın çevresindeki Türk-İslam Dönemine ait kalıntılara buluntulara ve birbirinden değerli tespitlerin yer aldığı “ Tripolis Ad Maeandrum III” serisine katkı veren tüm bilim insanlarımızı canı gönülden kutluyorum.
Yenicekent Mahallemizde yer alan 15.yüzyıla ait Emir Sultan Türbesi’nin bilimsel kazı çalışmaları ve buradan elde edilen sonuçların ortaya çıkması için kazı çalışmalarına maddi manevi tüm desteği vererek üzerimize düşen görevi yaptığımız kanaatindeyim” dedi.

Tripolis ve çevresinde gerçekleştirilen arkeolojik kazı çalışmalarına maddi ve lojistik destek sağlayan Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik’e teşekkür eden Kazı Başkanı Prof.Dr. Bahadır Duman, “Tripoliste yürütülen çalışmaların sonuçları hemen her yıl ulusal ve uluslar arası dergilerde, konferanslarda ve sempozyumlarda ekip üyesi araştırmacılarımız tarafından paylaşılmaktadır. Bunlara ek olarak Tripolis ad Maeandrum başlığı altında antik kente yapılan çalışmaları derinlemesine irdeleyen kitap serisi basılmaya başlanmıştır. 2017 yılında Tripolis Araştırmaları, 2019’da Geç Antik Çağ Konut Kalıntıları ve Buluntuları ile devam eden kazı bantları serisi 2024 yılında Türk İslam Dönemi Araştırmaları isimli kitapla devam etmektedir. Kitabın ortaya çıkmasında birçok kişi ve kurumun emeği ve katkısı bulunmaktadır. Kitabın basım masraflarını üstlenen Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik başta olmak üzere emeği geçen ve katkı sunan herkese teşekkür ederim” diye konuştu.