5.12.1966 Buldan Güroluk Mahallesinde dokumacı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Mehmet Ali Orpak, ilkokulu Zafer İlkokulunda okuduktan sonra ortaokul ve lise eğitimini Buldan Akın Lisesinde tamamladı.

Üniversite eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Malzeme Mühendisliğinde tamamlamasının ardından yüksek lisansını Gebze İleri Teknoloji Enstitüsü İşletme Bölümünde yaptı.

1992- 1997 yılları arasında Diler Holdingde işletme mühendisliği, 1997-2009 arasında İlke Çelik Atom Kabloda fabrika müdürlüğü görevinde bulundu.

2000 yılında CHP ye üye olan iş insanı Mehmet Ali Orpak, 2007 yılında Buldan’da tekstil ortaklığı kurdu. 2011 yılında yaptığı yatırımla, Denizli Organize Sanayi Bölgesinde İkiz Tel fabrikasını faaliyete geçirdi. 2012 yılında CHP Denizli İl yönetim kurulu üyesi olduktan sonra 2013 yılında Denizli İl Başkanı oldu. 2023 yılında CHP Denizli Milletvekili aday adayı olan Mehmet Ali Orpak, halen Makine Sanayici İş İnsanları Derneği (MAKSİAD) üyeliği ve Denizli Sanayi Odası komite başkanlığı ve Mühendislik Fakültesi danışma kurulu üyeliği görevlerini sürdürüyor.

CHP Buldan Belediye Başkanı Mehmet Ali Orpak evli olup, üniversitede eğitimini sürdüren ikiz erkek çocuk babasıdır.