Festival tarihleri belirlendi
Temmuz 9, 2021
Başkan Şevik’ten 15 Temmuz mesajı
Temmuz 14, 2021

Başkan Şevik, Kosovalı öğretmenleri ağırladı


Denizli Türk Ocakları Derneği’nin davetlisi olarak Denizli’ye gelen Kosova’da devlet okullarında Türk dili ile eğitim yapan öğretmen ve idarecilerden oluşan heyet, Buldan’ı ziyaret etti, ilçenin tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerini yakından tanıma fırsatı buldu.

Kosova Cumhuriyeti devlet okullarında Türk dili ile eğitim yapan öğretmen ve idarecilerinden oluşan heyet, Buldan’ı ziyaret etti. Denizli Türk Ocakları Derneği’nin davetlisi olarak Denizli’ye gelen Kosovalı eğitimcileri, Dernek Başkanı Prof.Dr. Turgut Tok, Denizli Büyükşehir Belediyesi kültür ve sosyal İşler Dairesi Başkanı Hüdaverdi Otaklı ile birlikte Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik’i makamında ziyaret etti.

Başkan Mustafa Şevik, Kosovalı eğitimcilere Buldan’ın tarihi ve kültürel yapısı ile ilgili bilgi verdi. Başkan Şevik, “Buldan, tarihi itibariyle Frigya Vadisi dediğimiz hat üzerinde oluşmuş bir ilçe. Buldan, 11-12. asırlarda Türklerin buraya göçmesiyle oluşmuş bir ilçe değil. Onun ötesinde kadim insanlığın nefes aldığı, güzergah kabul ettiği bir nokta. Büyük İskender’in hattı üzerinde, Arap akınların uğrak yeri, ardından Timur’un göz ardı edemediği İzmir’e fethe çıktığı güzergahlardan bir tanesi. Dolayısıyla Türkler Anadolu’nun bir çok yerinde olduğu gibi Balkan’larda olduğu gibi Suriye’de , Irak’ta olduğu gibi insanlık medeni tezahürünün en önemli noktalarından biryere yerleşmişler. Bu bölgelerden bir tanesi de bu bulunduğumuz bölge. Özellikle Tripolis. Buldan 1890’lara kadar nüfus potansiyeli olarak Denizli’nin üstünde bir yer. Özellikle şu an kullanılmayan İskender’in yol hattı olan eski tarihi İpek Yolu var. Timur’un da ordusunu geçirdiği bir dağ hattımız var, yolumuz var. O yol çok canlı bir hat. Buldan’dan Aydın Buharkent ovasına çıkan bir yol. Oradan İzmir. Osmanlı’nın tabiriyle Aydın vilayeti. Buldan her dönem canlıymış. Tripolis bir dönem Buldan’a bugün yer vermiş, isim vermiş bir yer. Oradan insanlar buraya göçmüşler. Kadim bir şehir dokumasıyla maruf bir şehir. Tarımıyla maruf bir şehir. Bu toprakları 11- 12-13.asırlarda Türkleşmiş, İslamlaşmış. Dünya’nın iki büyük imparatorluğu var. Bir tanesi Roma, onun da fevkinde bir imparatorluğu da sizin atalarınız kurmuş. Osmanlı İmparatorluğu. Roma’nın çok çok fevkinde bir imparatorluk. Dolayısıyla bu topraklar o izlerin menşei. Bugün ben bunu Balkan ziyaretinde gördüm. Saray-Bosna’da gördüm, Karabağ’da gördüm. Ben böyle bir toprakta, böyle bir ilçede belediye başkanı sıfatını taşımaktan onur duyuyorum. Ömrümün birçok yıllarını Batı’da geçirdim. İşim icabı dünyayı dolaştım. Ama Buldan’ı tercih ettim. Sizlerle burada tanışmış olmaktan, bu kadar yıl sonra çok şeref duydum. Özellikle sizlerle tanışmama vesile olan Prof.Dr. Turgut Tok hocamıza teşekkür ederim. Buldan güzel bir yer sizlerle daha güzel oldu. İnşallah bir başlangıç olur. Bizler de oraları tekrar ziyaret etmek isteriz” dedi.

Başkan Şevik, tarih ve gönül bağı bulunan kardeş ülke Kosova’dan bir belediye ile kardeş şehir olabileceklerini de sözlerine ekledi.

“70’NCİ YILIMIZDA BİZE GÜZEL BİR HEDİYE OLDU”
Elena Gjika İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Agnesa Raşit, Kosova’da Yugoslavya Krallığı ile birlikte yaklaşık 39 yıl duran Türkçe eğitim-öğretimin yeniden başlamasının 70’inci yılında gerçekleştirilen böyle bir tanıtım gezisinin kendileri için bir hediye olduğunu belirtti.

Burada enerji toplayıp daha güçlü bir şekilde yeni eğitim-öğretim dönemine başlamaya hazırlandıklarını vurgulayan Agresa Raşit, “Burada bayrağı bizlere teslim eden emektar öğretmenlerimiz, sınıf öğretmenlerimiz, orta okul ve lisede Türkçe eğitim veren branş öğretmenlerimiz var. Kosova’da çok belediye var. Ancak Türkçe dilinde eğitim veren okulların olduğu, Türklerin çoğunlukta olduğu yer Kosova’nın başkenti Priştine’dir. Priştine’de temeli yaşatan Türkçe eğitimdir. Her yerde eğitim yoksa o milletin varlığı olmaz. Ve Türkçe dilinde eğitim yapan öğretmenlerimiz burada. Bu gezi bize güzel bir hediye oldu. 70’inci yılımızda burada enerji toplayıp orada, nasıl ne kadar güçlü olduğumuzu diğer halklara göstermek, burada varız ve her daim var olacağız diyebilmemiz adına bu gezi çok önemli. 70 yıldır ayakta duruyoruz, 1951’den yana. Fakat inişli ve kalkışlı dönemler yaşadık. Yugoslavya dönemi, Sırbistan dönemi ardından yaşanan Kosova Savaşı’ndan sonra çok az nüfus sayımına düştük. Ve nüfus sayımına göre hak ve özgürlükler dağıtıldı bu sefer. Sizde biliyorsunuz Birleşmiş Milletler el koydu ve şu an resmi dil olaraktan Sırpça, ikinci bir dil olarak da İngilizce geçiyor. Türkçe dilimiz resmi dil değil, maalesef” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Agresa Raşit, Belediye şeref defterini imzaladı, Başkan Şevik’e Kosova’da Türkçe eğitim veren okul öğrencilerinin hazırladığı ve üzerinde okulların fotoğrafları olan plaket takdim etti. Başkan Şevik’te misafirlerine geleneksel el dokuması ürünlerden hediye etti, Buldan’ın dokumacılık kültürü ve tarihçesini konu aldığı ikinci kitabı “Dokumanın Başkenti Buldan” ı imzaladı.

BELKÜM ziyaretinin ardından Buldan Belediyesi tarafından restore edilen sokakları, kendine has mimarisi ile dikkat çeken kültür mirası konakları, Tripolis Antik Kenti ile Buldan’ın doğa harikası Süleymanlı Yayla Gölü’nü gezen Kosovalı öğretmenler, geleneksel el dokuması ürünlerin satıldığı işyerlerinin bulunduğu 14 Mayıs Caddesi’ni ziyaret ederek bol bol alışveriş yaptı.