15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Kutlandı
Temmuz 16, 2023
Belediye Başkanı Mustafa Şevik’i ziyaret eden Pamukkale Üniversitesi Lisans, Yükseklisans ve Doktora öğrencileri, geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan geleneksel el dokumaları ve kültür mirası evleriyle ilgili bilgi aldı.
Temmuz 23, 2023

Taş Ev, Hayat Bulmak İçin Gün Sayıyor !

Buldan Belediyesi, 120 yıllık taş ev için restorasyon çalışmalarına devam ediyor.Dönemin sivil mimari örneğini taşıyan taş ev, Buldan Belediyesi Kültür Evi ve Konservatuarı olarak hizmet verecek.
Buldan Belediyesi, Kurtuluş Mahallesi Bağlayan Sokakta yer alan 120 yıllık taş evi, ilçe turizmine kazandırmak için restorasyon çalışmalarına devam ediyor. Dönemin sivil mimari örneğini taşıyan taş evin, Kültür Evi ve Konservatuar olarak hizmet vereceğini söyleyen Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, restorasyon çalışmaları kapsamında evin çatısı, ahşap doğramaları ile tabanları yenileniyor.
Başkan Şevik, Buldan’da 2002 yılında gerçekleştirilen kültür varlıkları envanter çalışmasında 200’ün üzerinde yapı ile 32 sokağın koruma altına alındığını belirterek, “ Kültür Ringi projesi kapsamında 2007 yılında başlattığımız restorasyon ve sokak sağlıklaştırması çalışmalarımızı hız kesmeden devam ediyoruz. Belediye olarak bu güne kadar tescilli 6 sokağımızın restorasyonunu tamamladık. 2 sokağımızda çalışmalar devam ediyor. Restorasyon projesi Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanan 4 sokağımızda ise en kısa zamanda çalışmalara başlamayı planlıyoruz. Sokaklarımızın yanı sıra tescilli evlerimizi de belediye olarak sahip çıkıyoruz. Kamulaştırdığımız evlerin projelerini hazırlayarak birer birer ayağa kaldırıyoruz. Bu evlerimizden biri de 120 yıllık Taş Ev. Restorasyon çalışmalarına başladık. Yıl içerisinde restorasyonunu tamamlamayı hedeflediğimiz taş ev, Buldan Belediyesi Kültür Evi ve Konservatuarı olarak hizmet verecek” dedi. Müzik enstrüman kurslarının BELKÜM ‘ de geçici olarak verildiğini söyleyen Başkan Şevik,Burada açılacak kurslarla Buldan’ın unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının yeniden hayat bulacağını söyleyen Başkan Şevik, “Amacımız hem tarihi yapıyı yeniden kültür turizmine kazandırmak hem de ilçemizdeki yetenekli ve güçlü sesi olan gençlerimizi ortaya çıkararak, bu alanda yetiştirmelerine katkı sağlamak. Konservatuarımızda yalnızca gençlerimiz değil, her yaştan vatandaşımızın sosyalleşmesi, sosyalleşirken de bizim kültürel değerlerimizden faydalanmasını istiyoruz” diye konuştu.