Başkan Şevik, çalışmaları inceledi
Eylül 12, 2023
Eylül’de Festivale Doyacağız
Eylül 13, 2023

Buldan açık hava müzesine dönüştü


Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik’in, önem verdiği projeler arasında bulunan Kültür Ringi, ilçe turizmine ve ekonomisine önemli katkı sağlayacak. Kültür Ringi’nde son aşamaya gelindiğini söyleyen Başkan Şevik, “Kültür ringi projemizin temelini 2007 yılında attık. Buldan, yaptığımız sokak sağlıklaştırmaları ve restorasyon uygulamalarıyla görünürlüğü sağlanan ve çehresi güzelleşen tarihi ve kültürel yapılarla açık hava müzesine dönüştü” dedi.

Belediye Başkanı Mustafa Şevik’in, “En çok önemsediğim projelerden biri” dediği Kültür Ringi’nin temelleri 2007 yılında başlayan sokak sağlıklaştırması ve restorasyon uygulamalarıyla atıldı. Hükümet konağı, eski cezaevi, halk evi, Beyler Konağı ve eski postane binası restorasyonu ile eski Arasta, Beyler, Dokuma Pazarı sokaklarında uygulanan sağlıklaştırma çalışmaları, 5 yıllık aranın ardından 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinde Başkan Şevik’in göreve gelmesiyle kaldığı yerden devam etti.

Başkan Şevik, “Göreve geldiğimiz günden itibaren sokak sağlıklaştırması ve Kültür Ringi projemizi tamamlamak için tüm imkanlarımızı seferber ettik. Çarşı Sokak, Türkmenoğlu, Semerci Sokakları ile Fetçiler Sokakta sağlıklaştırma ve restorasyon uygulamasını tamamladık. Yaptığımız çalışmalarla bugün Buldan ilçe merkezi, tarihi ve kültürel yapılarla açık hava müzesine dönüştü” dedi.
Kültür Ringi projesinin ilçe turizmine ve ekonomisine önemli katkı sağlayacağının altını çizen Başkan Şevik, bu kapsamda yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

SAAT KULESİ İLÇENİN SİMGESİ OLDU
İlçenin tarihi ve kültürel değerlerini simgeleyen figürlerle estetik bir görünüm kazandırılan ve 6 metre yüksekliğindeki traverten yapımı saat kulesinin aynı zamanda Kültür Ringinin başlangıç noktasını oluşturuyor. Geleneksel el dokuması ürünlerin pazarlandığı 14 Mayıs Caddesi’ni Tarihi Çarşı Sokak ile Süleymanlı Yayla Gölü yolunun birleştiği meydana yaptıkları saat kulesinin kısa sürede Buldan’ın simge eserlerinden biri olduğunu söyleyen Başkan Şevik, ayrıca insanların buluşma, adres tanımlama noktalarından biri haline geldiğini vurguladı.

TARİHİ ÇARŞI YENİDEN CANLANACAK
Kültür Ringi projesi kapsamında bir dönem ticaretin merkezi durumunda olan ve içerisinde 17.yüzyıla ait Çarşı Cami ile hanların bulunduğu tarihi çarşı, yapılan düzenleme ile yeniden canlanacak. Çarşı sokaktaki dükkanların dış cepleri ile 17.yüzyıla ait Tarihi Çarşı Camisinin etrafını çevreleyen ve çirkin görüntü oluşturan işyerlerini yıkımı ile başlayan çalışmaların, meydan projesi ile devam edeceğini açıklayan Başkan Şevik, “Çarşı sokakta gerçekleştirdiğimiz dış cephe yenileme çalışmalarının yanı sıra sokağımızı Bergama taşı ile döşedik. Tarihi Çarşı Caminin dış cephesini çevreleyen ve görüntü kirliliği oluşturan dükkanları yıktık, caminin dış cephesini yenileyerek ışıklandırdık. Böylelikle Caminin gece ve gündüz görünürlüğü sağlandı. Caminin karşısına yaptığımız süs havuzu tarihi çarşıya ayrı bir değer kattı. Süs Havuzu, üstü ahşap malzemeyle kapatılarak vatandaşlarımızın dinlenme alanlarından biri olacak” dedi.

BULDAN YENİ BİR MEYDAN KAZANACAK
Tarihi çarşıda yenileme çalışmalarının devam edeceğini belirten Başkan Şevik, “Tarihi Çarşı içerisinde, kamulaştıracağımız iki bina mevcut. Bu binaları en kısa zamanda kamulaştırarak yıkacağız. Burada, Tarihi Cami ve Hanlarla bütüncül bir görüntü oluşturacak şekilde düzenleme yapacağız. Çalışmalar tamamlandığında hem Tarihi Çarşı yeniden canlanacak hem de Buldan yeni bir meydan kazanmış olacak” diye konuştu.

TARİHİ VE KÜLTÜREL YAPILARIN GÖRÜNÜRLÜĞÜ SAĞLANDI
Kültür Ringi projesi kapsamında Semerci, Türkmenoğlu, Fetçiler sokaklarında gerçekleştirilen sağlıklaştırma ve restorasyon uygulamaları ile türkülere konu olan Eklemeli Konak, Yazıcıoğlu ve Beyler Konağı gibi kendine özgü mimarisiyle dikkat çeken kültürel mirasın görünürlüğünün sağlandığını açıklayan Başkan Şevik, “İlçemizde koruma altına alın 32 sokaktan 7’sinde sokak sağlıklaştırması ve restorasyon uygulaması tamamlanırken ilçe merkezi açık hava müzesine dönüştü. Geçmişi milattan önce 6000 yıllara kadar uzanan dokuma kültürünün yaşatıldığı tarihi sokaklar, yerli ve yabancı misafirlerini ağırlamaya devam ediyor.

4 SOKAĞIMIZ İHALE AŞAMASINDA
Projesi Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanan Tavacı, Terziler Kaşı, Düzalan ve Tarakçı sokaklarının sağlıklaştırma ve restorasyon uygulamasının ihale aşamasında olduğunu söyleyen Başkan Şevik, “Dört sokağımızın da restorasyonu tamamlandığında Kültür Ringi projemizde tamamlanmış olacak” diye konuştu.

DR. BEHÇET UZ EVİ KONUK EVİ OLARAK MİSAFİRLERİNİ AĞIRLAYACAK
Kültür Ringi’ni takip eden misafirlerin Dokuma Pazarı Sokağı, Beyler Sokağı’ndan geçerek Yalçınkaya Mahallesi’ndeki kendine özgü mimarisiyle dikkat çeken iki katlı Dr. Behçet Uz Evi’nde dinlenme imkanı bulacak. Dr. Behçet Uz evinin tefrişatını yenilediklerini ve konuk evi olarak ilçe turizmine kazandırdıklarını söyleyen Başkan Şevik, “Tarafımızca kamulaştırılan Dr. Behçet Uz Evi’ni konuk evi olarak yeniden düzenledik. İlçemize gelen misafirlerimizi tarihi konaklarımızda ağırlamak istiyoruz. Konaklama sorununu çözmek adına gerçekleştirilen düzenlemenin açılışını 29 Ekim’de yapacağız ve ilk misafirlerini ağırlayacak” diye konuştu.

KÜLTÜR RİNGİNİ 14 MAYIS CADDESİYLE TAMAMLACAĞIZ
Dr. Behçet Uz evi, Talat Tarakçı Konağı ve 27 Mayıs 1960 darbesinin ardından idam edilen eski Başbakan Adnan Menderes’in eşi Berrin Menderes’in doğduğu ev Evliyazedeler Evi ziyareti ile devam eden Kültür Ringi, ilçenin geleneksel dokuma ürünlerinin pazarlandığı 14 Mayıs Caddesi gezisi tamamlanıyor. Kültür Ringi’nin ilçenin tarihi ve kültürel değerlerinin tanıtımına katkı sağlayacağını belirten Başkan Şevik, “İlçemize gelen yerli ve yabancı turistlerin izleyeceği Kültür Ringi ile Buldan’ın tarihi ve kültürel değerlerinin tanıtımı ve görülmesi açısından oldukça önemli. Kültür Ringi hem ilçe turizmine hem de ekonomisine katkı sağlayacak” dedi.

BULDAN KÜLTÜR RİNGİ
Saat Kulesi Meydanı’ndan başlayan Kültür Ringi, Çarşı Sokak, 17.yüzyıla ait Tarihi Çarşı Camii ve Hanlarından içinde bulunduğu Tarihi Çarşı, Türkmenoğlu, Fetçiler, Semerci, Dokuma Pazarı, Beyler sokaklarından devam ediyor. Yazıcıoğlu Konağı, Beyler Konağı, Buldan’ın geleneksel el dokumasının dünü ve bugünün sergilendiği Eski Hükümet Konağı ve Eski Cezaevi, Dr. Behçet Uz Evi, Talat Tarakçı Konağı, Evliyazadeler Konağı ve Cumhuriyet Caddesi ile Buldan’ın yöresel ürünlerinin satıldığı 14 Mayıs Caddesini bağlayan adıyla müsemma Bağlayan Sokaktaki Habip Çamlıer Konservatuarı ve Kültür Evi’nin gezilmesinin ardından başlangıç noktası olan Saat Kulesi’nde sona eren Kültür Ringi, ilçenin tarihi ve kültürel değerlerinin önemli bir bölümünü kapsıyor.