Başkan Şevik, bir dizi etkinliğe katıldı
Aralık 8, 2023
DOYEG’den okullara Akıl ve Zeka oyunları seti
Aralık 12, 2023

1000 litre sahte zeytinyağı ele geçirildi


Buldan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bağlı ekipler ile Buldan Belediyesi ekipleri zeytinyağı satışı yapan market ve şarküteriler ile pazaryerinde yaptıkları denetimlerde 1000 litre sahte zeytinyağı ele geçirilirken 6 satıcıya toplam 479 bin 849 TL idari para cezası uygulandı.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri ile Belediye Zabıta Müdürlüğü ekipleri, zeytinyağı satışı yapılan market, şarküteri ve pazaryerinde denetim gerçekleştirdi. Denetimler esnasında reyonlardaki ürünlerden alınan numuneler incelenmek üzere laboratuvarlara gönderildi. İki numunede olumsuzluk tespit edilmesi dikkatleri taklit ve tağşiş zeytinyağlarına çekti. Market ve Şarküterilerde 50, pazaryerinde ise 5 olmak üzere toplam 55 denetim gerçekleştirdiklerini açıklayan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Serdal Uğur, “Denetimlerde izlenebilirliği sağlanamayan, taklit ve tağşiş ürün olduğu tespit edilen ve İzlenebilirliği sağlanmış olup üretim yeri olmayan toplam 1000 litre yağ ele geçirildi. 6 işyerimize ise toplam 479 bin 849 TL idari para cezası uygulandı” dedi.

BAŞKAN ŞEVİK VATANDAŞLARI UYARDI
Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, denetimlerini aralıksız sürdüren İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri ile Belediye Zabıta Müdürlüğü ekiplerine teşekkür etti. Başkan Şevik, halk sağlığını korumak adına denetimlerin sıkı bir şekilde devam edeceğini ve benzer gıda sahteciliğine göz yumulmayacağını belirtti. Aynı zamanda, vatandaşlardan da güvenilir gıda ürünleri tercih etmeleri konusunda duyarlı olmalarını isteyen Başkan Şevik, “Zeytinyağı alırken fiyatına dikkat etsinler. Çok ucuz olan bir zeytinyağında mutlaka bir problem var demektir. Bunu Belediye Zabıta ekiplerimize veya Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğüne mutlaka bildirsinler. Bizlere ‘Şüphelendiğimiz bir ürün var’ desinler, biz de gereken işlemi yapalım. En iyi denetmen vatandaşın kendisidir” dedi.