Başkan Şevik, Tarihi Konakta nikah kıydı
Şubat 23, 2022
Araç parkımız güçleniyor
Şubat 23, 2022

Tarihi ev, küllerinden yeniden doğacak

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, geçtiğimiz yıl çıkan yangında ağır hasar gören Çaybaşı Mahallesi’ndeki Tarzan Evi olarak bilinen 200 yıllık tarihi evi kamulaştırarak restitüsyon ve restorasyonu için çalışma başlattı. Küllerinden yeniden doğmaya hazırlanan tarihi ev, “ Kültür Evi” olarak Buldanlıların hizmetine sunulacak.

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, ilçenin tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkmak ve onları gelecek nesillere aktarmak i amacıyla başlattığı restorasyon çalışmalarına bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl çıkan yangında büyük hasar gören Çaybaşı Mahallesi’ndeki 200 yıllık tarihi evi, Belediye Meclisi’nde alınan karar doğrultusunda kamulaştırılarak restore edileceğini açıklayan Başkan Şevik, “Tarihi ev küllerinden yeniden doğacak. Bina için bir taraftan kamulaştırma işlemleri devam ederken diğer taraftan da restitüsyon ve restorasyon projesi için hazırlıklarımızı başlattık” dedi.

İSMET PAŞA’NIN KALDIĞI EV
Çaybaşı Mahallesi’nde Tarzan Evi olarak bilinen Mehmet Çetin’e ait ev, ahşap karkas ve kerpiç yığma yapıdan oluşuyor. Ayrıca, ortasında süs havuzu bulunan geniş bahçeli, dört tarafında yol geçen ada görünümündeki 200 yıllık evde, İsmet Paşa’nın çocukluğunun geçtiği biliniyor. İsmet İnönü’nün Mal Müdürü olan babası Reşit Bey’in Buldan’da görev yaptığı 4 yıl içerisinde iki ayrı konakta yaşadığı rivayet edilir. İsmet Paşa’nın kaldığı evlerden biri Çaybaşı Mahallesi’ndeki Tarzan Evi. Belediye Meclisince kamulaştırma kararı alınan Tarzan Evinin restore edileceğini söyleyen Başkan Şevik, burasının “Buldan Kültür Evi” olarak turizme kazandırılacağını açıkladı.