Başkan Şevik’ten örnek çalışma
Ağustos 17, 2022
Başkan Şevik, yeni işyerinin açılışı gerçekleştirdi
Ağustos 19, 2022

Ferit Uz’dan Başkan Şevik’e teşekkür ziyareti


Buldan’ın yetiştirdiği, ünü ve hizmetleri ilçe dışına taşmış, uluslararası arenada hayırla yad edilen şahsiyetlerden biri olan siyaset ve bilim adamı Behçet Uz’un hayatını kaleme alarak vefa borucunu ödeyen Belediye Başkanı Mustafa Şevik’i makamında ziyaret eden Behçet Uz’un yeğeni Ferit Uz, “İdealist Bir Cumhuriyet Hekimi; Dr. Behçet Uz” kitabı için teşekkür etti.

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik’i BELKÜM’deki makamında teşekkür ziyaretinde bulunan Dr. Behçet Uz’un yeğeni Ferit Uz, çocukluğunun geçtiği tarihi sokaklar ile amcasının adının verildiği Behçet Uz Kültür Evi’ni gezdi, anılarını tazeledi.
Başkan Şevik, ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek Buldan’ın yetiştirdiği, ünü ve hizmetleri ilçe dışına taşmış, uluslararası arenada hayırla yad edilen şahsiyetlerden biri olan siyaset ve bilim adamı Behçet Uz’un hayatını kaleme aldığı “İdealist Bir Cumhuriyet Hekimi: Dr. Behçet Uz” kitabını Ferit Uz için imzaladı. Başkan Şevik, Dr. Behçet Uz’un lise çağlarına kadar oturduğu, Baba ocağı başta olmak üzere tüm uz ailesinin ikamet ettiği Ragıb Bey Sokağında sağlıklaştırma ve restorasyon uygulaması yapılacağının müjdesini verdi, Kültür Ringi projesini paylaştı.
Kültür Ringi’ni katip eden yerli ve yabancı turistlerin Buldan’ın tarih ve kültürel zenginliklerini yerinde görerek ilçe gezisini, geleneksel dokumasından üretilen ürünlerin pazarlandığı 14 Mayıs Caddesi’nde tamamlamış olacağını belirten Başkan Şevik, “2007 yılında başladığımız Kültür Ringi projemiz, gerçekleştirdiğimiz sokak sağlıklaştırması ve restorasyon uygulamaları ile şekillenmeye başladı. Kültür Ringi projesinin son ayağını Behçet Uz’un çocukluğunun geçtiği ve Uz ailesinin uzun yıllar yaşadığı Selçuklu ve Osmanlı mimarisini yaşatıldığı Ragıp Bey Sokak’ın oluşturacak. Buldan’ı tarihi dokusuna kavuşturacağız” dedi.

KÜLTÜR RİNGİ ŞEKİLLENİYOR
İlçe turizmine ve ekonomisine önemli katkı sağlayacak olan “Kültür Ringi”nin başlangıç noktasını BELKÜM olarak kullanılan eski cezaevi ve hükümet konağı oluşturacak. Buldan Belediyesi’nce sağlıklaştırma ve restorasyon uygulaması tamamlanan Çarşı, Türkmenoğlu, Fetçiler, Semerci, Dokuma Pazarı ve Beyler Sokağından devam edecek olan Kültür Ringi, projesi hazırlanan ve Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunca kabul edilen Talat Tarakçı Konağı ile Dr. Behçet Uz konaklarının bulunduğu Tarakçı Sokak, Terziler Kaşı Sokak ve Düzalan sokaklarını kapsayacak. Kültür Ringi projesinin son ayağını ise Feritler Evi, Ekmekçi Nadir Evi, Molla Eyüpler Evi, Faikler Evi, Molla Ahmetler Konağı, Durnallar Evi ve Boynikar Evi gibi çok sayıda Selçuklu ve Osmanlı mimarisi yapıların bulunduğu Ragıp Bey Sokak’ oluşturacak.