Başkan Şevik’in festival açılış konuşması
Eylül 23, 2023
Buldan’ın “En”leri ödüllerini aldı
Eylül 23, 2023

21. Buldan festivali törenle başladı

Buldan Festivali başladı
Buldan Belediye tarafından bu yıl 21.si düzenlenen Dokuma Kültür ve El Sanatları Festivali, açılış töreniyle başladı. Festival kapsamında Alanyazı Meydanı’nda düzenlenen konserde, Hakan Eyiden ve Nigar Muharrem sahne aldı.

21. Buldan Dokuma Kültür ve El Sanatları Fesitvali, açılış töreniyle başladı. Belediye önündeki Atatürk Anıtı’na belediye başkanlığı çelenginin sunulmasının ardından tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okumasıyla devam etti.
Törene, AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan, Buldan Kaymakamı Turan Erdoğan, Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Faruk Özer, Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi-Buldan İlçe Koordinatörü Ömer Karaca, MHP İl Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, Ülkü Ocakları Başkanı Özgür Solak, buldan ilçe protokolü ile çok sayıda davetli ve vatandaş katıldı.
Buldan Belediyesi tarafından sokak sağlıklaştırması ve restorasyon uygulaması gerçekleştirilen tarihi Çarşı Sokak’ta düzenlenen törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’nin gönderdiği telgraflar okunmasının ardından açılış konuşmalarına geçildi.
KÜLTÜR MİRASININ YAŞATILDIĞI EN GÜZEL İLÇE
AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan yaptığı festival açılış konuşmasında festivalin Buldan’a, tekstiline, kültür ve sanatına hayırlar getirmesini temenni ederek, “Çalışkan insanıyla, mücadeleyi tarihine, sanatına, kültürüne sahip çıkmasıyla Buldan’ımız, medeniyetimizin köklü mirasının en güzel şekilde temsil edildiği, müstesna bir ilçemiz. Antik çağlardan beri tekstilin adeta merkezi olmuştur. Spradon döneminde 36 kez Buldan ve civarda üretilmiş olar tekstil malzemelerini Buldan bezini Roma’ya gönderilmesiyle tekstil ticaretinin de tarih boyuncamerkezi olmuştur. Bugün burada gerçekleştirdiğimiz festival de ilçenin tanıtımını artıracaktır, hayırlı olsun” dedi.
KAYMAKAM ERDOĞAN, ESNAFA BOL KAZANÇLAR DİLEDİ
Buldan Kaymakamı Turan Erdoğan ise konuşmasında, bir hafta önce Buldan’da göreve başladığını belirterek, “Buldan’ımız Osmanlı İmparatorluğundan bu tarafa kadim bir ilçemiz olan hatta daha da öncesinden ama 1920 yılında iki yıllık bir işgale uğramış, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 4 Eylül 1922 yılında tekrar bağımsızlığını ve özgürlüğünü kazanmış bir ilçemizdir. Buldan ilçemizde cenabı Allah gelişmesi için her türlü fırsatı vermiş. Tarım, turizm, tarih ve tekstil. Yani 4 T olarak nitelendirebileceğimiz, özetleyebileceğimiz, tüm özellikler Buldan’ımızda var. Bu açıdan inşallah Buldan’ımızın turizm, tarih, tekstil ve tarım konusunda bu doğrultuda gelişmesine devam edecektir. Bizlerde katkıda bulunacağız. Festivalin hayırlı olmasını ve esnafımıza bol kazançlar dilerim” diye konuştu.
AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi ve Buldan Koordinatörü Ömer Karaca ise konuşmasında il Başkanı Yücel Güngör’ün selamlarını ileterek 21. Dokuma, Kültür ve El Sanatları festivalinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
“O MEMLEKET BULDAN”
MHP İl Başkanı Mehmet Ali Yılmaz festivalin Buldan’a hayırlı olması temennisinde bulunarak, “Cahit Sıtkı -gök mavi, dal yeşil tarlı sarı olsun dediği o memleket bence Buldan. Tarihi gelenekleriyle, kadim kültür anlayışı ile, o şifa dertlere dermen oluşuyla Habip Çamlıyer’in ‘Tamara’sıyla’ , ‘Cemilem’, ‘Sevdi seni Gönlüm’ eserleriyle kültürü, Buldan’ı Buldan yapan ve insanını değerli kılan sanırım farklılıkları diye düşünüyorum. Buldan Denizli’ye katma değer sağlayan ilçelerimizden. Özellikle üç hilalli bayrağımızı yıllardır dalgalandıran Belediye Başkanıma teşekkür ediyorum. Cumhur İttifakı ile tesis ettiğimiz birliğimiz ve beraberliğimizle, bu Yeşil Buldan’la gurur duyuyorum” dedi.
BULDAN’A GELMEKTEN BÜYÜK MUTLULUK DUYUYORUM
Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Faruk Özer, çocukluğundan beri Buldan’na gelmekten büyük mutlu olduğunu, keyif duyduğunu ve huzur bulduğu ilçelerden biri olduğunu belirterek belirterek, “Buldan tarihi,kültürü ve eşsiz güzellikteki Buldan evleri, bugün dünyaya ulaşan dokumasıyla tarımıyla, kültürüyle eşsiz nadir ilçelerimizden biri. Bu yıl 21.si düzenlenen Festivalimiz hayırlı olsun” diye konuştu.
“BULDAN VE BULDANLIYI ANLAMAK ADETA BİR GİZEMİ OKUMAK GİBİDİR”
Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, festival açılış konuşmasında,“Buldan ve Buldanlıyı anlamak adeta bir gizemi okumak gibidir. Çünkü Buldanlı kendini ve öz dünyasını, dış dünyanın yıpratıcılığına karşı öylesine muhafaza altına alır ki, Beylikler, Selçuklu ve Osmanlının 1000 yıllık saltanatından süzülüp günümüze ulaşan harsını(Kültürünü), artık günümüzde bir dünya kültürü olarak sunma ehliyetine haiz olarak, batılının kalifikasyon dediği niteliğe ulaşmıştır.
Geleneksel olanın bu galibiyeti, aynı zamanda modernite mefhumunun öğütücü mekanizmalarına karşı Buldan ve insanının verdiği cevap olmuştur. Şimdi artık Buldan, görevini başarmış olgun insanların gönül huzuru içindedir” diyerek festivalin coşku ile geçmesini diledi.
Festival açılış konuşmalarının ardından Belediye Kick Bok ve Karate sporcularının gösterisi ile Ali Tunaboylu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı defilede ilçenin geleneksel el dokumalarından hazırladığı tasarımlar sunuldu.
BULDAN FOTOĞRAFLARI BÜYÜK BEĞENİ ALDI
Turgutlu Turan Mehteran Takımı’nın gösterisinin ardından protokol üyeleri, Beyler Konağı’nda DENFOT üyesi 16 fotoğraf sanatçısının objektiflerine yansıyan Buldan Fotoğrafları sergisi açılışını gerçekleştirdi. Sergide yer alan Buldan fotoğrafları büyük beğeni topladı. Sergi, festival sürecinde gezilebilecek.
HAKAN EYİDEN VE NİFAR MUHARREM SAHNE ALDI
21. Buldan Dokuma Kültür ve El Sanatları Festivali etkinlikleri kapsamında Alanyazı Meydanı’nda konser düzenlendi. Festivalin ilk günü Hakan Eyiden ve Nigar Muharrem Buldanlılarla buluştu. Hakan Eyiden seslendirdiği Denizli türküleriyle Buldanlıları coştururken, Nigar Muharrem ise hareketli şarkılarıyla izleyenlerin beğenisini topladı.