Yenicekent Atatürk İlkokulu Kitaplığına kavuşuyor
Ocak 29, 2024
“Tarihi Çarşı Meydanı Projesi” hazır
Ocak 31, 2024

4 SOKAĞIN DAHA PROJESİ HAZIR

Buldan Kültür Ringi projesinde sona gelindi
4 SOKAĞIN DAHA PROJESİ HAZIR

Buldan’da sokak sağlıklaştırması ve restorasyon uygulamaları alanında örnek ve ödüllü projelere imza atan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, koruma altındaki Terziler Kaşı, Tarakçı Sokak, Düzalan ve Tavacı sokak olmak üzere 4 sokağın daha sokak sağlıklaştırması restorasyon projesinin hazır olduğunu açıkladı.

Buldan’da 2001 -2003 yıllarında gerçekleştirilen Kültür Varlıkları Envanteri çalışmasıyla 7 mahalle, 32 sokak ve 300’ün üzerinde yapı belirlenerek koruma kurullarının kentsel koruma kararlarıyla tescillenerek koruma altına alınmıştı. Belediye Başkanı Mustafa Şevik’in ilk başkanlık dönemi 2007 -2014 yıllarında başlattığı sokak sağlıklaştırması ve restorasyon uygulamaları 2019 Yerel Seçimlerin ardından yeniden başkanlık koltuğuna oturmasıyla hız kazandı.

Sokak sağlıklaştırması ve restorasyon uygulamaları tamamlanan Beyler, Dokuma Pazarı, Eski Arasta, Çarşı, Türkmenoğlu, Fetçiler ve Semerci sokaklarında çok sayıda yapı, ilçenin dikkat çeken kendine has mimarisine ve renklerine uygun olarak yenilenerek turizme kazandırıldı. Bergama taşı döşenerek tarihi görünümüne kavuşan sokaklar, bugün ilçeye gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanları haline geldi.

KÜLTÜR RİNGE PROJESİNDE SONA GELİNDİ
Sokak sağlıklaştırması ve restorasyon uygulamaları belirli bir plan doğrultusunda gerçekleştirildiğini açıklayan Başkan Şevik, “Kültür Ringi projemiz ile ilçemizin kültürel ve tarihi turistik rota potansiyelini ortaya konulması amaçlanmaktadır. Ring içerisinde yer alan 7 sokağımızı restore ettik. Sokaklarımızdaki sivil mimari yapılar ile kültürel değerlerlerimizi ayağa kaldırdık, turizme kazandırdık. Kültür Ringi projemiz kapsamında 4 sokağımızın daha projesini hazırladık. Yaklaşık 35 milyon TL’ye mal olması beklenen Tarakçı Sokak, Terziler Kaşı, Düzalan ile Tavacı Sokaklarımızın sağlıklaştırma ve restorasyon projeleriyle Kültür Ringi projemiz de tamamlanmış olacak ” dedi.