Çocuklar 23 Nisan coşkusunu doyasıya yaşadı
Nisan 24, 2024
Vekillerden Başkan Orpak’a Hayırlı Olsun Ziyareti
Nisan 26, 2024

YEŞİLÇAM FİLM MEKANLARI TARİHİ KONAKTA SERGİLENDİ


Belediye Başkanımız Mehmet Ali OrpaK, Pamukkale Üniversitesi Buldan Meslek Yüksek Okulu Mimarı Restorasyon Bölümü öğrencilerinin “Geleneksel Konut Mimarisi” dersinde hazırladığı hazırladı ”Yeşilçam Filmleri Üzerinden Mekan Okuma” konulu sergisinin açılışını gerçekleştirdi.
Tarihi Beyler Konağı’nda sergilenen Yeşilçam Filmlerinin çekildiği mekanların yer aldığı sergi açılışına, Belediye Başkanı Mehmet Ali Orpak, CHP İlçe Başkanı Şenol Cerit, Belediye Meclis Üyeleri ile PAÜ Buldan MYO Müdürü Prof.Dr. Yıldıray Turhan, MYO Sekreteri Ali Rıza Başbuğ, Ders Yürütücüsü Öğretim Görevlisi Gamze Sayın ile mimari Restorasyon bölümü öğrencileri katıldı.
Buldan MYO Mumari Restorasyon Bölümü öğrencilerinin Tarihi Beyler Konağında Sergilediği “Yeşilçam Filmleri Mekan Okuma” çalışmalarını tek tek inceleyen Başkan Orpak, çalışmalarla ilgili bilgi aldı. 29 öğrencinin ayrı ayrı izlediği Yeşilçam filmindeki mekanları en ince ayrıtlısına kadar okuyarak yeniden planladığını açıklayan Öğr. Gör. Gamze Sayın, 1965 yılından 1980’lere kadar olan 29 filmde mekan çalışması gerçekleştirildiğini belirtti. Sergide yer alan eserlerin Geleneksel Konut Mimarisi dersi için yaptıkları bir olduğunu söyleyen Öğr. Gör. Sayın, sergide öğrencilerin hazırladığı Cumhuriyet dönemi ile geleneksel konut mimarisi arasında geçen mekan çalışmasının yer aldığını açıkladı.
Çalışmalarından dolayı öğrencileri kutlayan Başkan Orpak, Buldan’ın tarihi sokak ve konaklarını turizme kazandırmak ve ilçe turizmini canlandırmak istediklerini belirterek, “Öncelikle Dokuma Pazarı Sokağımızı hafta sonları trafiğe kapatarak burasını yöresel ürünlerin pazarlandığı festival alanına dönüştürmek istiyoruz. İlçemizin tarihi ve kültürel değerlerini görmek amacıyla gelen misafirlerimizin, kültür mirası dokuma ürünlerimizi, tarihi konaklarımızı ve doğal güzelliklerimizi kolaya ulaşabileceği harita çalışması gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.
Daha sonra Buldan MYO öğrencilerinin hazırladığı kermesi ziyaret Başkan Orpak, alışveriş yaparak öğrencilere destek oldu.
ÖĞRENCİLER BEYLER KONAĞINDA SİNEMA KEYFİ YAŞAYACAK
Buldan MYO’lu öğrenciler, tarihi Beyler Konağı’nın bahçesinde açık hava sinema keyfi yaşayacak. Buldan MYO Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Topluluğu öğrencileri tarafından, 24-28 Nisan 2024 tarihleri arasında her akşam saat 20.00 ile 22.00 arasında gerçekleştireceği “Açık Hava sinema” etkinliği kapsamında “Selvi Boylum Al Yazmalım”, “Neşeli Günler”, “Hababam Sınıfı” ile “Mavi Boncuk” filmleri gösterilecek.